fbpx

Sypialnia w zgodzie z filozofią zen

Zen kojarzone jest z medytacją. Oznacza skupienie, wyciszenie oraz pozbycie się negatywnych emocji. W rzeczywistości jest to termin dużo szerszy, który budzi coraz to większe zainteresowanie. Nic w tym dziwnego, każdy potrzebuje chwili wytchnienia. Jest to w szczególności ważne w dzisiejszych czasach, kiedy pęd życia codziennego i towarzyszący mu stres odbija się na naszym ciele i umyśle. Miejscem, gdzie szczególnie potrzebujemy wyciszenia, jest sypialnia. To ona powinna być naszą oazą spokoju, gdzie możemy w pełni się wyciszyć i zregenerować. Urządzając ją zgodnie z filozofią zen, stworzymy przestrzeń pełną spokoju i harmonii.

 

Wyciszający nastrój

Sypialnia jest miejscem, gdzie nasze ciało i umysł się regenerują.  Urządzając ją w stylu zen, tworzymy ku temu najlepsze warunki. Ta stylistyka wyróżnia się prostą formą, oszczędnością w dodatkach oraz bliskością z naturą. Dominują w niej jednolite, gładkie faktury. Sam nastrój tworzy kolorystyka, nawiązująca do odcieni natury.  W takim wnętrzu spotykane są biele, szarości, beże, czasem nawet czarne akcenty. Drewniane podłogi delikatnie ocieplone dywanikiem, rośliny kojarzone z Dalekim Wschodem takie jak drzewko Bonsai  tworzą spójną całość.

 

To, czego potrzebujesz

Podczas urządzania sypialni w stylu zen, kieruj się główną zasadą buddyjskich mnichów – „tyle, ile trzeba”. Jakże prosta, a zarazem mądra zasada. Dzięki niej uda nam się stworzyć przestrzeń, którą charakteryzuje umiar oraz wygoda. Sypialnia jest bowiem miejscem, które ma nam zapewnić wyciszenie oraz regeneracyjny sen. Do tego nie jest nam potrzebna ogromna ilość przedmiotów, która działa przytłaczająco. Warto więc zadać sobie pytanie, co tak naprawdę jest nam potrzebne w sypialni, aby wypocząć? Niezbędną rzeczą jest oczywiście to, na czym śpimy. I na tym powinniśmy się w szczególności skupić.

 

 

 

Aranżacja wnętrza

Styl zen cechuje się pewnego rodzaju ascetyzmem oraz umiarkowaniem – takie również powinno być wyposażenie wnętrza. Aby dodać temu minimalistycznemu wnętrzu więcej przytulności, wybierzmy łóżko tapicerowane. Obicie tapicerskie w jasnych, stonowanych odcieniach wkomponuje się w klimat takiego wnętrza, a zarazem doda całości ciepłego i intymnego nastroju. Należy zwrócić również uwagę na samo wezgłowie. Najlepsze łóżko do takiego stylu nie posiada bogatych zdobień. Idealnie natomiast sprawdzą się regularne, geometryczne przeszycia wprowadzające równowagę do wnętrza.

 

 

 

Łóżko tapicerowane Mars w tkaninie Paros 01

 

To, co ważne

Urządzając sypialnie w danej stylistyce, skupiamy się przede wszystkim na samej aranżacji. Oczywiście, jest ona bardzo ważnym elementem, który wprowadza odpowiedni nastrój do wnętrza. Nie można jednak samego komfortu snu odkładać na dalszy plan. Dlatego podczas urządzania sypialni, powinniśmy skupić się również na doborze najlepszego materaca.  Model Lotos swoimi właściwościami nawiązuje do dalekowschodniej filozofii, zapewniając odprężenie ciału oraz odpoczynek umysłowi. Stąd też wzięła się jego nazwa, inspirowana najpopularniejszą pozycją w jodze. Odpowiednie ułożenie trzech rodzajów pianek (termoelastycznej, wysokoelastycznej oraz lateksu) pozwala na komplementarne podparcie najważniejszych odcinków kręgosłupa, nie wywołując jednocześnie ucisków powodujących np. drętwienie kończyn podczas snu. Równie ważna dla zapewnienia  regeneracji ciała jest poduszka. Powinna zapewnić ona prawidłowe podparcie głowy, rozluźniając w ten sposób spięta mięśnie karku. Poduszka ortopedyczna Harmony dzięki swojemu unikatowemu kształtowi, przypominającemu skrzydła motyla daje efekt stabilizacji.  Więcej o ergonomii poduszek możesz dowiedzieć się z naszego artykułu.

 

 

Urządzając sypialnię w stylu zen, tworzymy swoją własną odskocznię od codziennych problemów. Dzięki  harmonii  zapewnia nam spokój i wyciszenie. Taki nastrój pozwala się odstresować, ale również odprężyć i zregenerować ciało podczas snu. Jest to bardzo ważne w codziennym funkcjonowaniu organizmu. Ciało i umysł tworzą jedność, dlatego należy zadbać zarówno o jedno, jak i drugie – filozofia zen właśnie taka jest.