fbpx

Kochajmy polskie meble

Czy warto być patriotą? Naszym zdaniem zdecydowanie TAK! Dlaczego? Po pierwsze dlatego, iż pielęgnowanie własnej tradycji zwiększa różnorodność, a ona sprawia, że otaczający nas świat jest ciekawszy. Po drugie: właśnie ze względu na tę różnorodność świata każdemu człowiekowi łatwiej jest identyfikować się z kimś podobnym do samego siebie – pod względem języka, kultury, historii, warunków klimatycznych, albo geograficznych itd. To dlatego czujemy ciarki emocji na skórze, gdy słyszymy, jak cały stadion śpiewa hymn Polski, a także dumę, gdy nasi sportowcy wygrywają. Wreszcie po trzecie – patriotyzm oznacza dbałość o to, co nasze wspólne i z tego względu zwyczajnie się nam wszystkim opłaca.

 

 

Dobre, bo nasze

Powodów do dumy z tego, że jest się Polakiem jest dookoła nas więcej, niż nam się wydaje. Sprzęty w naszej kuchni i łazience, żywność w naszych szafkach i lodówkach, oprogramowanie w naszym komputerze, gry w komputerach naszych dzieci, kosmetyki, drzwi, okna… a przede wszystkim: wszelkiej maści meble. Czy zdawaliście sobie sprawę, że we wszystkich wymienionych tu kategoriach produktów Polska jest światowym championem? Pomimo ogromnego dystansu gospodarczego, jaki dzielił nasz kraj od Europy Zachodniej i Ameryki Północnej jeszcze trzy dekady temu polskie firmy przegoniły światową konkurencję w wielu dziedzinach. Obecnie przestaje już dziwić fakt, że jako kraj plasujemy się w pierwszej dziesiątce, piątce, a nawet trójce eksporterów tej czy innej branży.

 

 

 

Na tym tle szczególnie dobrze radzi sobie nasz sektor meblarski! Większym eksportem od nas mogą pochwalić się tylko Niemcy, Chińczycy i Włosi, ale ten dystans wciąż maleje. W ostatnich latach co druga kanapa czy narożnik w Unii Europejskiej pochodziły właśnie z Polski. Dotyczy to zarówno mebli z funkcją spania, jak i bez. Nasze meble są doceniane przede wszystkim w Europie i Azji, ale coraz więcej ich trafia też do Afryki, Ameryki południowej, a wielu producentów szykuje się do podboju największego rynku świata, jakim są Stany Zjednoczone. Bardzo dużą sprzedażą odznaczają się również łóżka i materace (np. kieszeniowe, bonellowe, z pianki Kaltschaum, albo termoelastycznej-visco).

 

 

Wszyscy mamy swój udział

Jakie to ma znaczenie dla każdego z nas? Bardzo duże, bo im więcej eksportujemy, tym większy strumień pieniędzy trafia do naszej gospodarki, a stąd czerpiemy na utrzymanie służby zdrowia, policji, wojska, szkolnictwa, kulturę, dróg itp. Inna część tych środków trafia na inwestycje i konsumpcję, które stanowią dla gospodarki kolejne koło zamachowe. W ten sposób zmniejsza się bezrobocie, znikają obszary ubóstwa, zwiększa się bezpieczeństwo i polepsza się jakość życia nas wszystkich.

Czy wiedzieliście, że branża meblarska zatrudnia już ponad sto osiemdziesiąt tysięcy pracowników i ciągle potrzebuje nowych? I to pomimo szalejącej dokoła pandemii. Co najciekawsze – właśnie teraz producenci mebli przeżywają największy boom od przynajmniej dekady. Powodem jest przede wszystkim ogromne zainteresowanie konsumentów w kraju i na świecie.

 

Jest to również zasługa nas samych – każdego, komu bliski jest patriotyzm zakupowy. To my, konsumenci krajowi dajemy w pewnym sensie utrzymanie dla stu osiemdziesięciu tysięcy rodzin pracowników branży meblarskiej. A oni wydając zarobione pieniądze w Polsce przyczyniają się bezpośrednio lub pośrednio do utrzymania naszych miejsc pracy. To ma sens!

 

Jest co świętować

Wielkimi krokami zbliża się rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzień jedenastego listopada jest bardzo dobrą okazją do refleksji o tym, co nas łączy i co stanowi naszą wspólną wartość, na której każdy z nas korzysta. Zabory, a następnie dwie okupacje wiązały się z ogromną eksploatacją gospodarczą, a nawet biologiczną naszego narodu i były jedną z głównych przyczyn panującej u nas biedy i zacofania technologicznego. Niektórzy z nas to pamiętają osobiście, inni mogą zapytać o to rodziców, albo dziadków. I choć nasza ojczyzna wciąż jeszcze nie należy do krajów mlekiem i miodem płynących, to pomimo tego łatwo możemy dostrzec jak wielkie pokłady energii, pomysłowości i wytrwałości dała naszym rodakom wolność i suwerenność.

 

Chcesz poznać historię naszej firmy? Zapraszamy do przeczytania, jak to wszystko się zaczęło i jak przebiegał rozwój.

 

Tekst jest własnością intelektualną marki Comfort4u (oznaczanej również przez C4U) należącej do firmy Meble Marzenie Węgłowski i Stryjakiewicz sp.j. Wszelkie kopiowanie wymaga pisemnej zgody firmy Meble Marzenie.