fbpx

Skąd się biorą sny?

Obrazy nawiedzające nas w trakcie spania to często wyimaginowany obraz marzeń, lęków i potrzeb. Takie senne marzenia potrafią być często zapomniane zaraz po przebudzeniu, lub trafnie zapamiętane na resztę życia. Naukowcy przez wiele lat badają podłoże snu, jednak wyniki ich analiz to tylko hipotezy.

 

Odpoczynek, a kreatywność

 

Podwaliny zbawiającym ludzkość wynalazkom, dawały zazwyczaj wizje wielkich umysłów, podczas nocnego relaksu. Inteligentni ludzie to często nocne marki, które stosują spoczynek jako narzędzie do rozwijania swoich pomysłów. Wiele takich osób stosuje również sen przerywany, który w nocy pomaga lepiej zregenerować mózg, a w dzień pozwala na większą kreatywność. Zasady takiego przerywanego odpoczynku nie są jednoznacznie ustalone, bowiem niektórzy śpią w cyklu ośmiu godzin, gdzie dwie godziny przeznaczają na spoczynek, a  dwie godziny na  pracę, lecz większość praktykuje sześciogodzinny relaks na swoim łóżku w sypialni. Ten rodzaj regeneracji stosują naukowcy, gwiazdy kina, pisarze czy artyści z całego świata, zawdzięczający swoje sukcesy dobremu wypoczynkowi.

 

 

 

Rzeczywistość marzeń sennych

 

Ciekawą hipotezą stawianą przez naukowców jest to, że wszystkie twarze osób pojawiających się w naszych marzeniach, kiedyś widzieliśmy, a nasz mózg w fazie REM (krótko przed przebudzeniem) potrafi je przywołać. Sytuacje, w których spotykamy te osoby po tej „drugiej stronie” rzeczywistości można podzielić na trzy kategorie: sytuacje, które kiedyś wydarzyły się w naszym życiu, połączenie minionych sytuacji z wyimaginowanymi oraz  wydarzenia, które są całkowicie wytworzone przez nasz uśpiony umysł.

Kolejną naukową hipotezą jest to, że o czym będziemy śnić jest zależne od nastawienia z jakim się kładziemy.  Stąd właśnie przyczyną koszmarów, mogą być nasze obawy i problemy, które przybiorą zupełnie inną formę.

 

 

 

 

 

Faza REM

 

Naukowcy jednomyślnie potwierdzają, że podczas spania największa aktywność mózgu jest w fazie REM i to właśnie wtedy tworzą się najbardziej wyraziste senne imaginacje. Trwa ona od pięciu do trzydziestu minut, mózg produkuje w niej dużą ilość dopaminy, zaczynamy się nieznacznie poruszać, a nasze gałki oczne wykonują niewielkie ruchy. To, czy nasz organizm przejdzie płynnie przez wszystkie etapy snu zależy w dużej mierze od wygody naszego posłania. Źle dobrany materac może powodować liczne wybudzenia się w trakcie nocy i przez to skrócenie, albo nawet pominięcie tak ważnej fazy REM. Innymi słowy – dobry materac ma również duży wpływ na jakość naszych marzeń sennych.

 

 

 

 

 

Należy też pamiętać, że bardzo ważne jest nastawienie z jakim kładziemy się spać, dlatego warto zadbać o nasze dobre samopoczucie i odprężenie wieczorem.

 

Na sen przeznaczamy około dwadzieścia lat swojego życia, więc bez wahania poradź się eksperta Comforteo, którzy chętnie doradzą w kwestii doboru mebli do swojej sypialni, bo dzięki temu możesz zapewnić sobie przyjemny i zdrowy sen.

 

Tekst jest własnością intelektualną marki Comfort4u (oznaczanej również przez C4U) należącej do firmy Meble Marzenie Węgłowski i Stryjakiewicz sp.j. Wszelkie kopiowanie wymaga pisemnej zgody firmy Meble Marzenie.