fbpx

Domowe kino

Chyba każdy chciałby mieć w zaciszu swojego domu miejsce, w którym mógłby obejrzeć największe światowe produkcje, czując się jak w dużym multipleksie. Do takiej domowej strefy kinowej potrzebujemy dużego ekranu, wysokiej jakości nagłośnienia i wygodnej kanapy. Podpowiemy wam jak urządzić taką przestrzeń

 

Jak dobrać odpowiednie miejsce domowego kina?

Już na etapie budowy domu warto zdecydować, które pomieszczenie będzie pełniło tę rolę. Pozwoli nam to na zastosowanie dodatkowego wygłuszenia ścian, specjalnymi izolatorami akustycznymi, które wyeliminują hałas i poprawią akustykę. Nasze kino powinno mieć ciemny lub matowy kolor ścian, dzięki czemu pozbędziemy się odbijania światła emitowanego przez ekran i niepożądanego blasku dziennego, które należy zastąpić delikatnym oświetleniem w czasie projekcji i przerwy.

Kolejną ważną cechą pomieszczenia będzie jego zaciemnienie, które da nam możliwość bezproblemowego odbioru filmu, nawet w dzień o dużym nasłonecznieniu. Ważne jest odizolowanie kina od reszty pomieszczeń, by żadne dźwięki domowego hałasu nie przeszkodziły nam w odbiorze ścieżki dźwiękowej i dialogów. Musimy pamiętać, że ekran jest centralną częścią pomieszczenia, na której będzie się skupiać uwaga widzów, dlatego warto, aby pokój był w kształcie prostokąta. Wymiary naszej sali kinowej mają duże znaczenie dla rozmieszczenia sprzętu audiowizualnego. Zaleca się minimum cztery na pięć metrów wielkości powierzchni. W takim miejscu będziemy mogli bez problemu ustawiać  odpowiedni odstęp widza od telewizora, co jest bardzo ważne przy rożnych przekątnych.

Dawniej, przy starszych telewizorach odległość musiała być znacznie większa niż przy nowoczesnych odbiornikach, które pozwalają na mniejszy dystans oglądającego przy ekranie, dzięki czemu możemy wykorzystać również mniejsze pomieszczenia. Nie ma złotej zasady wyznaczającej ten odstęp, jednak przyjęło się, że minimalny dystans pomiędzy widzem, a telewizorem powinien wynosić dwukrotność szerokości ekranu, i nie był większy niż jej czterokrotność.

Jaki sprzęt wybrać?

Na początku musimy się zastanowić  nad tym, kiedy będziemy oglądać filmy, ilu widzów zazwyczaj będzie i czy ważniejszy jest dla nas rozmiar ekranu, czy jakość wyświetlanego obrazu. Telewizor sprawdzi się w jaśniejszych pomieszczeniach, w których oglądający będą bliżej odbiornika (wtedy ważna jest jakość wyświetlania), oraz liczba widzów, która nie zmusi ich do siedzenia jeden za drugim. W dużej i znacznie zaciemnionej przestrzeni, do której planujemy zaprosić więcej osób możemy poczuć się jak w prawdziwym kinie i zdecydować się na projektor multimedialny. Oba rozwiązania mają wady i zalety. Różnica paru cali w przypadku telewizora może spowodować duży dysonans w cenie, jednak zrekompensować to mogą możliwości oglądania przy mocnym oświetleniu. Projektor daje nam już po zakupie wybór rozdzielczości wyświetlanego obrazu poprzez regulację soczewkową, niestety tracąc przy każdym zwiększeniu wielkości obrazu na jego jakości. Wyświetlanie filmu rzutnikiem ma jeszcze jedną znaczącą wadę, przez którą wiele osób wybierze telewizor, a jest nią hałas, który emituje wentylator chłodzący lampę, co może przeszkadzać podczas seansu.

Taki uciążliwy dźwięk może być „zamaskowany” przez sprzęt nagłaśniający, który koniecznie musi być dopasowany odpowiednio do domowego kina. Przy doborze nagłośnienia musimy kierować się jakością i ustawieniem systemu w pomieszczeniu. Na rynku dostępne są zestawy zawierające wiele głośników wysoko i nisko tonowych, jak i pojedyncze soundbar’y zastępujące całe systemy głośnikowe. Kupując nagłośnienie należy kierować się możliwościami regulacji, podawaną mocą i systemem, czyli ilością głośników, która oznaczana jest liczbami np.:  5.1, 6.1, 7.1 itp.

Nie zawsze więcej znaczy lepiej, ponieważ nowoczesne zestawy kina domowego przy jednym subwooferze, dwóch głośnikach frontalnych, dwóch efektowych i jednym centralnym (5.1) potrafią uzyskać efekt dźwięku przestrzennego. Większe zestawy zawierają po prostu większą ilość głośników, która przy poprawnej regulacji zwiększy nasze doznania odbioru podczas oglądania filmów. Inaczej ma się sprawa przy soundbarach, które skierowane są przede wszystkim do osób niezadowolonych z płaskiego dźwięku głośników wbudowanych w telewizor, posiadających małe pokoje. Przy zakupie musimy zwrócić uwagę na rodzaj, ilość i ustawienie głośników w soundbarze. Tu sprawa ma się tak samo jak w przypadku zestawów wieloelementowych, czyli im więcej różnych głośników, tym lepiej, jednak nie możemy już zmienić ich rozstawu i kierunku, dlatego należy dobrze przemyśleć wybór przed zakupem.

Jakie wyposażenie wnętrza?

Będąc w prawdziwym kinie, pewnie często zwracałeś uwagę na duże i bardzo komfortowe fotele, w których wygodnie można obejrzeć nawet najdłuższe filmy. W domowym zaciszu lepszym wyborem będzie wygodna kanapa lub narożnik, na którym wraz z całą rodziną wygodnie spędzisz czas podczas seansu. Rodzaj mebla jest zależny od wielkości pomieszczenia, w jakim będzie użytkowane.

W mniejszych pokojach dobrym wyborem będzie kanapa Borneo, tworząca z dodatkowym pufem bardzo wygodny zestaw kinomaniaka, lub stylowa kanapa Elena posiadająca bardzo funkcjonalne pojemniki na pościel w podłokietnikach, umożliwiające trzymanie w nich pilotów lub kocyka przydatnego przy romantycznych filmach. W większych pomieszczeniach możemy pozwolić sobie na meble modułowe, które możemy dowolnie skonfigurować, by oglądanie filmów było jak najwygodniejsze.

Naszą pierwszą propozycją kanapy z możliwością konfiguracji, będzie Riva z dwiema otomanami, w kształcie litery „U”. Cechują ją regulowane zagłówki, pianka wysokoelastyczna oraz dodatkowy puf, na którym możemy położyć popcorn lub piloty. Riva daje bardzo dobre podparcie w pozycji siedzącej, co doskonale sprawdzi się przy filmach i wydarzeniach sportowych.

 

 

Jeśli wolimy oglądać filmy w pozycji w pół leżącej to doskonałym wyborem, będzie kanapa modułowa Flavio. Posiada ona poduchy z wkładem poliuretanowo-sylikonowym i piankę komfort, co w połączeniu daje bardzo miękkie siedzisko, pozwalające na relaks. Niezależnie od tego, jaką kanapę wybierzemy, dobrym uzupełnieniem naszego kinowego mebla będą poduszki dekoracyjne, dzięki którym nasza kanapa zyskuje na designie i funkcjonalności, ponieważ możemy je umieścić pod plecami i wygodnie się umościć.

 

 

 

 

 

 

Planowanie naszego domowego kina możemy rozpocząć od zakupu odpowiedniej kanapy, dlatego, że uniwersalność tego elementu wyposażenia pozwoli na używanie jej w innych celach niż kinowe . Kierując się naszymi poradami będziecie w nim spędzać długie godziny oglądając największe filmowe produkcje.

 

 

Tekst jest własnością intelektualną marki Comfort4u (oznaczanej również przez C4U) należącej do firmy Meble Marzenie Węgłowski i Stryjakiewicz sp.j. Wszelkie kopiowanie wymaga pisemnej zgody firmy Meble Marzenie.