fbpx

Meble tapicerowane do Home office

Praca zdalna to dla wielu z nas już nie kwestia wyboru, ale konieczność, która prawdopodobnie zostanie z nami na długie lata. Wydawać by się mogło, że ten tryb nie powinien stanowić żadnego problemu, skoro wiemy, że nie jest on niczym nowym w Polsce. W niektórych branżach był on standardem jeszcze przed nastaniem stanu epidemii i związanymi z tym obostrzeniami.

 

 

Gdzie ulokować?

O ile osoby już wcześniej pracujące zdalnie miały możliwość samodzielnego podjęcia takiej decyzji i sporo czasu na przystosowanie swoich mieszkań do tego celu, o tyle rzesza Polaków zaskoczonych obrotem sytuacji w ostatnich miesiącach musi improwizować. Meble, które bardzo wielu z nas kupowało ze względu na ich wypoczynkowy charakter, a także ich piękno, kolor, kształty, styl – nagle stały się elementem wyposażenia naszego domowego biura. Do tego dochodzi specyfika meblowania polskich mieszkań – zwłaszcza tych małych – polegająca na takim zagospodarowaniu przestrzeni… żeby nie pozostało w niej już miejsca na cokolwiek innego niż choinka, albo  legowisko dla kota.

Gdzie w takich warunkach znaleźć dodatkowy kącik na biurko, fotel biurowy, regał na dokumenty… nie mówiąc już o powierzchni na drukarkę lub skaner? Nie wyrzucimy przecież szafy, w której trzymamy masę ciuchów. Tak jak nie wyrzucimy kanapy, na której oglądamy filmy, czytamy książki, spotykamy się z rodziną, a w końcu śpimy, żeby zastąpić ją biurkiem. Teczki z dokumentami mogą jeszcze wylądować na podłodze, ale my sami? Nie ma mowy! Możemy wymienić kanapę czy rogówkę na inną, lepiej spełniającą wymagania pracy biurowej, ale chyba nikt z nas nie zdecyduje się na rezygnację z nich!

Powiedzmy sobie szczerze: kto może sobie stworzyć w miarę profesjonalne miejsce do home office, ten może, ale większość z nas i tak wyląduje na sofie, fotelu lub narożniku.

 

 

 

Jaki mebel tapicerowany wybrać?

Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na wygodę! W końcu będzie nam  służył niemal przez cały dzień. Bardzo istotne jest sprężyste, przyjemne siedzisko, najlepiej  umieszczone między 43 a 47 cm ponad podłogą. Ważną rolę odgrywa też oparcie, które powinno być również sprężyste i zapewniać oparcie dla kręgosłupa na odcinku krzyżowo-lędźwiowym. Oparcia wykonane z pianki profilowanej zazwyczaj posiadają już wspomniany walor, natomiast poduchy oparciowe wypełnione mieszanką sylikonowo-poliuretanową  możemy przyciągnąć do siebie w taki sposób, aby właśnie taką podporę uzyskać. Można też dopomóc sobie przy pomocy poduszek dekoracyjnych stanowiących dodatek dodatkiem do niektórych modeli, albo  też będących do nabycia osobno.

Kolejnym elementem wartym uwagi są podłokietniki. Najlepiej aby nie były zbyt niskie – zalecalibyśmy ich wysokość między 58 a 63 cm. Do tego powinny one posiadać możliwie jak najszersze, płaskie i poziome szczyty. To pozwoli nam nie tylko na wygodne oparcie łokci i częściowe odciążenie mięśni karku podczas pisania, ale też na użycie ich jako tymczasowej półeczki dla podręcznych papierów lub jako powierzchni pod kajet do notowania.

 

 

Nie do pogardzenia są również inne dodatki będące na wyposażeniu niektórych modeli mebli tapicerowanych, jak choćby ruchome zagłówki pozwalające na lepszy odpoczynek mięśni pleców i karku, albo wszelkiego rodzaju schowki.

 

Jedno pomieszczenie – dwie sfery życia

Nie można jednak zapominać o funkcjach typowo wypoczynkowych, które pozwolą nam później przywrócić relaksujący charakter salonu – wygodna funkcja spania, pojemnik na pościel itp. Na szczęście w Polsce tego typu funkcjonalność jest standardem w zdecydowanej większości kanap i narożników. Warto jednak zwrócić uwagę, aby powierzchnia spania była również sprężysta i wygodna. Musimy bowiem stale pamiętać, że w warunkach pracy biurowej – a przy pracy we własnym domu szczególnie – należy zadbać o odciążanie różnych partii mięśni pleców.

Ostateczny dobór mebli tapicerowanych do salonu pełniącego czasowo rolę domowego biura zależy w dużej mierze od wielkości naszego mieszkania, albo domu, dlatego przygotowaliśmy kilka propozycji w zależności od tego czynnika.

 

 

Małe mieszkanie

W tym przypadku  musimy przede wszystkim zadbać zarówno o nieduże gabaryty mebla, jak i jego wielofunkcyjność. Dlatego najlepiej, żeby była to stosunkowo mała, ale wygodna  kanapa z funkcją spania i z szerokimi podłokietnikami. Wskazane byłyby też zakup poduszek dekoracyjnych. Przykładowe modele to:

Zdecydowanym faworytem jest ten ostatni model, czyli Elena, posiadająca zdecydowanie najmniejsze rozmiary, funkcję spania, a do tego dość obszerne schowki w podłokietnikach, gdzie możemy umieścić nasze narzędzia pracy – laptop, klawiaturę, myszkę, podręczne dokumenty itp.

 

 

Średnie mieszkanie

Tu możemy pozwolić sobie na nieco większy mebel, np. średni narożnik. Poza tym tak jak przy małych mieszkaniach – nadal ważna pozostaje wygoda, odpowiednie siedziska i podłokietniki, dodatki itp.

Modelami odpowiadającymi tym wymaganiom są np.

 

 

 

 

Duże mieszkania lub dość duże domy

W najlepszej sytuacji są rzecz jasna osoby posiadające stosunkowo pokaźną powierzchnię mieszkalną – nawet jeśli nie była ona dotychczas w żaden sposób zagospodarowana pod kątem home office. Mając do dyspozycji wydatną przestrzeń znacznie łatwiej  bowiem wygospodarować kącik na biurko, fotel, mały regał czy stoliczek. Mimo tego również i tu przyda się mebel tapicerowany, który pozwoli choćby na odprężającą zmianę pozycji np. podczas rozmowy telefonicznej. Daje to możliwość wyboru dużego narożnika, niekoniecznie z funkcją spania, za to z maksymalną wygodą siedzenia. Wysokość siedziska i podłokietników nie są tu już tak istotne choć nadal nie bez znaczenia będzie szerokość i kształt górnej powierzchni tych ostatnich.

Szczególnie polecanym rozwiązaniem jest model Flavio, ze względu na jego występowanie w różnych opcjach i gabarytach, co na pewno pomoże w odpowiednim „zaprojektowaniu” przestrzeni dla naszych celów.

 

Ponadto należałoby wymienić:

 

 

Domowe biuro – czy sama kanapa wystarczy?

Oczywiście, że nie! Potrzebujemy też stolików, najlepiej dopasowanych do naszej kanapy, narożnika lub fotela. Przyda się laptop z osobną klawiaturą i myszką bezprzewodową, co pozwala na pracę w zupełnie innej pozycji niż za biurkiem, bo można siedzieć z nogami wyciągniętymi na pufie lub otomanie, mając laptop w pewnej odległości od nas (np. na ławie), a klawiaturę na kolanach i myszkę na szerokim podłokietniku. Przydadzą się też małe stoliczki, albo przynajmniej krzesła, gdzie będziemy mogli odkładać nasze dokumenty, nad którymi akurat pracujemy.

Eksperci wskazują, że na skutek pandemii w naszym życiu dokonają się kolosalne zmiany – zwłaszcza tym zawodowym. Zasada zachowania dystansu i zalecenia izolacji raczej nie znikną nawet po zaszczepieniu populacji. To z kolei pozwala wnioskować, iż biuro domowe może stać się naszym miejscem pracy nawet na kilka najbliższych lat. Jeśli mamy gdzie wstawić biurko i fotel biurowy – to znakomicie. Jednak wielu z nas będzie musiało znaleźć sobie inne, bardziej uniwersalne sposoby na pogodzenie miejsca do pracy z przestrzenią do wypoczynku.

 

 

Tekst jest własnością intelektualną marki Comfort4u (oznaczanej również przez C4U) należącej do firmy Meble Marzenie Węgłowski i Stryjakiewicz sp.j. Wszelkie kopiowanie wymaga pisemnej zgody firmy Meble Marzenie.