fbpx

Black Friday

„Czarny piątek” – choć nazwa brzmi troszkę groźnie i kojarzy się z jakąś tragedią, w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Czarny piątek, znany na całym świecie jako Black Friday to amerykańskie święto wyprzedaży i promocji, które zawitało również do naszego kraju. W Stanach Zjednoczonych jest to hucznie obchodzone święto, gdzie pod sklepami można zobaczyć tłumy ludzi czekających w kolejkach i chwytających wszystko co może się im przydać. Jak to będzie wyglądać w roku 2020, w dobie epidemii?

 

Historia Black Friday

Pierwszy raz nazwa Black Friday została użyta w 1981 roku w USA. Balck, czyli czarny nawiązuje do atramentu. Sprzedawcy i księgowi w swoich księgach właśnie tym kolorem oznaczali zysk, natomiast czerwonym – stratę. Na obchody tego dnia wielkich wyprzedaży wybrano pierwszy piątek wypadający po Święcie Dziękczynienia, czyli w czwartym tygodniu listopada. W Ameryce stał się on już częścią kultury – co roku aż 100 milionów Amerykanów bierze w nim udział. W dużej części domostw ludzie wybierają się na zakupy zaraz po wspólnym obiedzie. Jednak mimo to, już o północy z czwartku na piątek widać pod sklepami tłumy ludzi, czekających na otwarcie.

 

Czarny piątek w Polsce

Jak wygląda ten dzień w naszym kraju? Z pewnością z roku na rok zwiększa się ilość sklepów, które dołączają się do akcji promocyjnych. Z początku były to tylko międzynarodowe sieci handlowe, jednak ze wzrostem popularności tego dnia wśród rodzimych klientów, również małe, lokalne sklepy szykują atrakcyjne promocję właśnie na ten dzień. Choć nie osiągają one tak wysokich zniżek jak w USA, jest to świetna okazja do nabycia towarów w atrakcyjnej cenie lub z dodatkowym gratisem. W szczególności, że jest to idealna okazja do kupienia prezentów bożonarodzeniowych dla swoich bliskich.

 

Co ze sklepami internetowymi?

Black Friday początkowo był dniem przeznaczonym tylko na promocje w sklepach stacjonarnych. Wraz z rozwojem e-handlu taki dzień musiał pojawić się również w Internecie. Dlatego właśnie powstał Cyber Monday, wypadający w poniedziałek zaraz po czarnopiątkowych wyprzedażach. Jednak każdego roku granica między tymi dniami coraz bardziej się zaciera. Z pewnością jest to spowodowane tak szybkim rozwojem e-commerce oraz tym, że duża część sklepów stacjonarnych prowadzi również sprzedaż internetową. Przez to zamiast jednego dnia, coraz częściej możemy spotkać kilkudniowe wyprzedaże.

 

Jak to będzie wyglądać w roku 2020?

Sytuacja związana z panującą epidemią z pewnością zmieni oblicze tych czarnopiątkowych wyprzedaży. Wszelkiego rodzaju obostrzenia związane z epidemią zmusiły nas do zmiany swoich przyzwyczajeń. Zakupy stacjonarne w dużym stopniu przenoszą się do Internetu i to tutaj będzie można zaobserwować wzmożone akcje reklamowe. Choć dla części ludzi, internetowe zakupy to nic nowego, duża część może mieć jednak z tym problem oraz wiele wątpliwości.  Będzie to dla nich coś innego, do czego nie są przyzwyczajeni. Jak więc dokonać zakupów bez wychodzenia z domu i mieć pewność, że dokonaliśmy dobrego wyboru?

 

Jak kupować w Internecie?

Po pierwsze, w obsłudze klienta pracują ludzie tacy jak my – oni z miłą chęcią pomogą Ci podjąć najlepszą decyzję. Z obsługą naszego sklepu internetowego możesz kontaktować się telefonicznie, na chatcie umiejscowionym na stronie sklepu lub przez Facebooka – sam decydujesz, jaka forma bardziej Ci odpowiada. My dołożymy wszelkich starań, aby odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania a przede wszystkim jak najlepiej Ci doradzić. Rozumiemy, że zakup mebli do salonu, sypialni czy materaca do spania to decyzja na lata. W związku z tym dokładamy wszelkich starań, aby przekazać Ci jak najwięcej informacji. Na naszym firmowym blogu regularnie umieszczamy poradniki – zarówno te produktowe, jak i aranżacyjne. Dla wielu naszych klientów wysyłka próbek tkanin okazała się bardzo pomocna przy wyborze obicia swojego mebla. Korzystaj z tych możliwości – to nic nie kosztuje.

 

Choć Black Friday jest na świecie już od prawie 40 lat, w tym roku będzie on wyglądał nieco inaczej. Wszelkie okazje, kampanie promocyjne przenoszą się ze sklepów stacjonarnych do Internetu. Dzięki temu możesz z nich skorzystać bez wychodzenia z domu.

 

 

 

 

 

Tekst jest własnością intelektualną marki Comfort4u (oznaczanej również przez C4U) należącej do firmy Meble Marzenie Węgłowski i Stryjakiewicz sp.j. Wszelkie kopiowanie wymaga pisemnej zgody firmy Meble Marzenie.