fbpx

Urządzamy pokój nastolatka

Młodzieńczy wiek to coś wspaniałego, ale jednocześnie bardzo trudnego. To czas, między dziecięcą beztroską a dorosłymi problemami. Burza hormonów, budowanie własnej tożsamości, nawiązywanie nowych kontaktów, pierwsze miłości, szkoła i bunt – sporo się dzieje.  Dlatego, jeśli mamy w domu nastolatka, pewnie rozumiemy, jak ważne jest dla nich posiadanie swojego własnego azylu.

 

 

 

 

Pokój dla nastolatka

Pokój nastolatka stanowi dla niego pewnego rodzaju odskocznię. Odgrywa ważną rolę, ponieważ może w nim przebywać sam. Choć często dorośli bagatelizują tę potrzebę, nie należy naruszać tej prywatności. Wiemy, wiemy… jest to trudne dla rodziców – przecież to ich kochane, małe dziecko. Tak, ale teraz wchodzi ono powoli w dorosłe życie, kształtuje się jego charakter i chce się w pewnym stopniu odciąć i podejmować samodzielne decyzje. Urządzanie pokoju jest znakomitą okazją, żeby mógł się wykazać. Pozwólmy im zaaranżować to pomieszczenie w ich stylu. Uzgodnijmy tylko zasady – budżet jest sprawą oczywistą, ale zwróćmy uwagę jeszcze na kilka praktycznych zastosowań. Niech ten pokój będzie nie tylko modny, ale również praktyczny i na lata.

 

Miejsce do przechowywania

Bardzo ważne jest, aby znalazło się w nim dużo miejsca do przechowywania. Nastolatkowie mają ogrom rzeczy w swoim pokoju – ubrania, buty, sprzęt sportowy, książki, gry, gadżety i wiele innych. Pojemna szafa pozwoli nam to wszystko schować. Ale czy jest to wystarczające? Choć nie chcemy powielać stereotypów, zdajemy sobie sprawę, że nastolatkowie niechętnie sprzątają w swoim pokoju. Warto więc mieć w nim kilka organizerów, które pomogą w utrzymaniu porządku. Przydatne będą również dodatkowe schowki. Łóżko z pojemnikiem na pościel daje nam możliwość łatwego otwarcia dodatkowego miejsca do przechowywania np. na kołdry czy ubrania. Dzięki niemu możemy stworzyć miejsce na rzeczy ważne dla nas, ale których nie używamy na co dzień. Przydatny może się okazać również puf na pościel. Nie tylko stanowi kolejny schowek w pokoju, ale również jest dodatkowym miejscem siedzącym na wypadek wizyty znajomych.

Przestrzeń do nauki

W pokoju nastolatka powinno znaleźć się również biurko. Odpowiedniej wysokości i oczywiście z wygodnym fotelem, który zadba o prawidłową postawę ciała. Miejsce to ma być pomocne przy nauce, aby w prawidłowej pozycji można było odrobić zadanie domowe czy przeczytać lekturę. Jak wiemy, biurko nie jest tylko do nauki. Najczęściej znajduje się na nim komputer. Zadbajmy wiec o to, aby stworzyć ergonomiczne miejsce zarówno do nauki, jak i zabawy.

Oświetlenie

Godziny spędzone nad książkami w szkole, później oglądanie telewizji, granie na komputerze, a w międzyczasie jeszcze wzrok wpatrzony w telefon. To wszystko sprawia, że oczy nastolatków są po prostu przemęczone. Ciężko będzie odciągnąć ich od tych wszystkich sprzętów elektronicznych, więc chociaż postarajmy się zapewnić odpowiednie warunki do wykonywania tych czynności. Znaczącą rolę odgrywa oświetlenie. Główne światło nie jest wystarczające, potrzebne są jeszcze dodatkowe punkty. I tak na biurku powinna znaleźć się jeszcze lampka. Twoje dziecko lubi odrabiać lekcję lub czytać książkę w łóżku? Dodatkowe oświetlenie powinno znaleźć się też tam. Lampka nocna może okazać się niewystarczająca. Bardzo sprytnym rozwiązaniem może być ledowa lampka zagłówkowa, której ustawienie możemy samodzielnie regulować. Znakomicie podświetli nam ona np. strony czytanej lektury.

 

Łóżko młodzieżowe

Centrum pokoju stanowi oczywiście łóżko – najważniejszy element wyposażenia. W pokoju nastolatka pełni ono jeszcze więcej funkcji niż w sypialni dorosłych. Służy do spania, odpoczynku w ciągu dnia, ale również jako miejsce, gdzie słucha się muzyki, odrabia lekcje, gra na laptopie, telefonie, a nawet przesiaduje ze znajomymi. Najczęściej wybieranymi rozmiarami łóżka młodzieżowego są 90 x 200 cm, 100 x 200cm, 120 x 200 cm, a nawet 140 x 200 cm. Pamiętajmy też, że łóżko dla nastolatka oprócz tego, że jest jednoosobowe, nie odbiega zbytnio wyglądem od tych dla osób dorosłych. Ze względu na to, że ma ono posłużyć przez lata, nie może przypominać tego dziecięcego. Znakomitym rozwiązaniem będą łóżka tapicerowane, o dość klasycznej formie jednak z nowoczesnymi elementami, dodającymi młodzieńczego charakteru. Dodatkowo tkanina obiciowa nadaje wnętrzu przytulnego nastroju. Przy jej wyborze zwróćmy uwagę na właściwości. Sugerujemy taką, która posiada dodatkową powłokę hydrofobową, zabezpieczającą mebel przed zabrudzeniami.

Przedstawiamy kilka modeli łóżek, które będą pasować do młodzieżowego pokoju.

Łóżko tapicerowane Davos wyróżnia się nieszablonowym kształtem zagłówka z asymetrycznymi przeszyciami. Filigranowe kształty podstawy i wysokie, modernistyczne nóżki prezentują się bardzo modnie oraz nowocześnie – idealnie do pokoju młodej osoby.

Łóżko semi-kontynentalne Mona to bardzo sprytne rozwiązania do niewielkich wnętrz. Dzięki temu, że nie posiada ono ramy dookoła materaca, zaoszczędzamy nawet kilkanaście centymetrów na szerokości i długości łóżka. Dodatkowo posiada duży pojemnik na pościel.

Model Ariel z zagłówkiem inspirowanym muszlą. Delikatny łuk i głębokie, pionowe przeszycia dodają wnętrzu przytulnego nastroju.

Trivio to łóżko tapicerowane o klasycznym kształcie. Wyróżnia się jednak przeszyciami na zagłówku oraz płozach dookoła materaca. Dzięki temu symetrycznemu wzorowi na kształt rombów znakomicie wpisze się nawet w młodzieżowy wystrój wnętrza.

Jak widać, urządzanie młodzieżowego pokoju nie jest wcale prostym zadaniem. Należy przecież sprostać wymaganiom zmiennego nastolatka. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie, jeśli określimy nasze wymagania co do funkcjonalności tego pomieszczenia, a w kwestiach aranżacyjnych pozostawimy wolną rękę. Oczywiście możemy brać udział w wyborze, ale nie narzucajmy swojego zdania – doradźmy. Niech pokój nastolatka będzie faktycznie jego wnętrzem, a nie rodziców.