fbpx

Poduszka ergonomiczna – niezbędne uzupełnienie materaca

Jeśli jesteś akurat na etapie remontu mieszkania, przeprowadzki, przemeblowania w sypialni czy wymiany łóżka, to zagadnienia związane z zakupem materaca są Ci zapewne bardzo dobrze znane. Być może też otrzymałeś dziesiątki odpowiedzi na swoje pytania zadawane na wszelakich forach, albo w poradnikach? Bez cienia wątpliwości nabycie materaca odpowiadającego naszym preferencjom należy do najbardziej wymagających rodzajów zakupów, wymagających przyswojenia sobie niemałej dawki wiedzy. W końcu chodzi o nasze zdrowie i energię życiową, którą czerpiemy z doładowanych w trakcie snu „akumulatorków”.

 

 

I jak przy wielu innych produktach – również przy zakupie materaca istnieją opcje nabycia różnych dodatków. Każdy z nas musi sam zdecydować, czy chce mieć lepszy pokrowiec, specjalistyczny ochraniacz, nakładkę poprawiającą wygodę – czy też może się obyć bez tego. Jest jednak jeden dodatek absolutnie konieczny, bez którego zakup najlepszego nawet materaca okazuje się niekompletny i niewystarczający. Chodzi o profesjonalną poduszkę ergonomiczną.

 

 

 

 

Dlaczego to jest takie ważne?

Idealnie dobrany materac to taki, który dopasowuje się do kształtu ciała osoby, która na nim śpi.  Dzięki temu z jednej strony nie doprowadzamy do nadmiernego ucisku na naczynia krwionośne w pewnych partiach naszego ciała i nie powodujemy ich drętwienia, a z drugiej – zapewniamy właściwe podparcie kręgosłupa… ale czy na całej jego długości?

Otóż warto wiedzieć, że nawet najlepszy materac nie jest w stanie we właściwy sposób podeprzeć kręgów szyjnych bez uzupełnienia jego działania specjalistyczną poduszką. Podczas snu nasza głowa powinna spoczywać nieco ponad powierzchnią posłania. Nie za wysoko i nie za nisko – w taki sposób, aby np. w pozycji na boku zachować ciągłość prostej linii kręgosłupa. Dodatkowo poduszka powinna zapewnić oparcie także dla szyi, gdzie kręgosłup jest szczególnie narażony na odkształcenia.

Sztywny i obolały kark to zdecydowanie najmniej dokuczliwa konsekwencja nocy spędzonej na niewłaściwie dobranej poduszce. Bagatelizowanie tej sprawy w dłuższym wymiarze czasu może mieć znacznie groźniejsze konsekwencje. Pamiętajmy bowiem, że kręgosłup to przede wszystkim ochrona dla naszego rdzenia kręgowego, jednego z najważniejszych ośrodków układu nerwowego, z którego połączenia neuronowe rozchodzą się na niemal całe ciało. Jakiekolwiek naruszenia tego ośrodka mogą zaowocować ogromnymi kłopotami zdrowotnymi w przyszłości.

Co wybrać?

Do lamusa odchodzą już poduszki tradycyjnego typu, tj. wypełnione pierzem, albo innymi wypełniaczami, które nie dają trwałego i efektywnego podparcia ani głowie, ani kręgom szyjnym. Obecnie coraz częściej stawia się na ergonomiczny kształt poduszek oraz specjalistyczne materiały, z których zostały wykonane. Pokażmy to na przykładzie trzech poduszek:

 

 

Poduszka Gelax – posiada najbardziej popularny kształt ergonomiczny wśród nowoczesnych poduszek. Chodzi o kształt wysokiej i niskiej fali w bocznym przekroju tej poduszki. Pamiętajmy, aby to właśnie tą część z „wysoką falą” umieszczać pod szyją, dla zapewnienia jej właściwego podparcia. Istotnym elementem poduszki Gelax jest pianka o tej samej nazwie (tj. Gelax). Stanowi ona swoiste połączenie cech trzech bardzo cenionych pianek: termoelastycznej, wysokoelastycznej i żelowej. Dlatego też zapewnia one stabilne podparcie, dobre dopasowanie się do kształtów ciała, wysoką przewiewność i zabezpiecza tą część naszego ciała przed przegrzaniem.

 

 

 

 

Poduszka Harmony – to milowy krok w ergonomii poduszek. Jej kształt nieprzypadkowo przypomina skrzydła motyla. W środkowej części wykonano specyficzne zagłębienie poprzez coraz to głębsze nacięcia w piance termoelastycznej. Daje to efekt w postaci dobrej stabilizacji i podparcia kręgów szyjnych, a przy tym oferuje bardzo dużo punktów podparcia, co jest ważne dla uniknięcia zbyt dużego nacisku na znajdujące się pod skórą naczynia krwionośne. Jeśli komuś to rozwiązanie nie pasuje i woli zachować otwartą przestrzeń wokół głowy, może ją ułożyć na krańcu „skrzydła motyla”, gdzie pianka została odpowiednio ścięta pod kątem. Oba rozwiązania przetestowaliśmy i polecamy!

 

 

 

 

 

Poduszka Lawenda – posiada co prawda prosty kształt, tzw. mydełka, ale swoje ergonomiczne właściwości uzyskuje dzięki bardzo wysokiej jakości piance termoelastycznej. Pod wpływem ciepła ludzkiego ciała pianka ta odkształca się i dokładnie dopasowuje do kształtu głowy i szyi. Można więc powiedzieć, że poduszka Lawenda samoistnie generuje kształt ergonomiczny i to dopasowany indywidualnie do każdej osoby, która na niej śpi.

 

 

 

Chcesz poznać walory pozostałych poduszek marki Comforteo? Sprawdź.

 

Dodatki do datków.

Właściwe podparcie głowy i kręgów szyjnych to z pewnością najważniejsza cecha ergonomicznych poduszek. Co ciekawe jednak – również i one mogą być wyposażone w różnego rodzaju bonusy i dodatki. Są to przede wszystkim pokrowce o szczególnych właściwościach, takich jak antyalergiczność, antybakteryjność, czy zdolność do szybkiego odparowywania wilgoci. Ale poduszka może być wyposażone także w miły, trwały zapach np. lawendy, a przez to dawać efekt niczym z aromaterapii w postaci uspokojenia i rozluźnienia. Poszczególne wymienione tu dodatki posiadają również modele poduszek zaprezentowane powyżej.

 

Dodatki w naszym życiu pełnią różną rolę. Są takie, bez których możemy się śmiało obejść, jak choćby broszka, wstążka, czy inny drobny element służący do upiększania garderoby. Są też takie, których nieobecność będzie dość przykrym doznaniem, lecz nie spowoduje istotnej różnicy w ogólnej wartości. Przykład? Choćby potrawa bez jednej z przypraw. Są wreszcie i takie, których obecność jest nieodzowna, bo w przeciwnym razie wartość produktu byłaby niepełna. Takim właśnie dodatkiem do materacy są profesjonalne poduszki ergonomiczne.