Wygraj walkę z chrapaniem
Chrapanie to dolegliwość, z która zmaga się aż 45% Polaków. Jest ono uciążliwe, zarówno dla osób borykających się z tym problem, ale również dla pozostałych domowników. Ta pozornie niewinna dolegliwość może nam w znaczący sposób uprzykrzyć życie, ale co najgorsze, niesie za sobą również konsekwencje zdrowotne. Na szczęście istnieje kilka sposobów, które pomogą nam w walce z chrapaniem. Nie wymagają one od nas dużego nakładu pracy a przynoszą spore efekty. Już samo przygotowanie miejsca snu i zadbanie o to, na czym śpimy może przynieść nam ulgę. Jak wiec radzić sobie z chrapaniem? Oto kilka naszych wskazówek.
Nie bagatelizuj chrapania
Pamiętajmy, że przyczyny chrapania mogą być różne i u niektórych osób może być to objaw choroby. W przypadkach, gdy odgłosy chrapania narastają, a następnie zapada dość długa chwila ciszy zakończona nagłym chrapnięciem, mówimy o bezdechu, który stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Powoduje ona niewystarczające dotlenienie mózgu, serca, nerek bądź wątroby co prowadzi do nadciśnienia, arytmii, a nawet zawału. W takich przypadkach należy udać się bezzwłocznie do lekarza.
Pozycja snu
To, w jakiej pozycji śpimy w znaczący sposób wpływa na jakość naszego snu, ale również na samo chrapanie. Osoby śpiące na wznak najczęściej borykają się z tym problemem. Dzieje się tak, ponieważ język opada do tył, co powoduje otwarcie ust i zwężenie kanału nosogardła i cieśni gardła. Najlepszą pozycją do snu jest spanie na boku, ale tutaj ważne jest również to, na czym śpimy. Powierzchnia snu powinna dopasowywać się naturalnych krzywizn ciała i prawidłowo podpierać każdy jego odcinek. Dobrze dobrany, wygodny materac pozytywnie wpływa na jakość snu oraz umożliwia przespanie nocy w prawidłowej pozycji. Co jest również ważne, nie może być on zbyt twardy, ponieważ wtedy automatycznie podczas snu obracamy się na brzuch, co wzmaga chrapanie!
Zatkany nos/alergie
Chrapanie pojawia się u Ciebie sporadycznie? Może przyczyną jest katar? Niedrożność dróg oddechowych zmusza nas do oddychania ustami, a co za tym idzie, powoduje chrapanie. Najczęściej wraz z wyleczeniem przeziębienia problem ten znika. Co, jeśli jesteś alergikiem i problem ten towarzyszy Ci nie przez tydzień, ale przez miesiąc, dwa, a nawet dłużej? Tutaj z pomocne mogą być materace o właściwościach antyalergicznych i antygrzybicznych, takie jak np. materace lateksowe. Zastosowana w nich pianka lateksowa eliminuje możliwość rozwoju grzybów, pleśni i roztoczy w jego wnętrzu. W połączeniu z pokrowcem na materac, który możemy prać w temperaturze 60 st. C pozbywamy się wszelkich alergenów z powierzchni snu.
Zobacz ofertę materacy o właściwościach antyalergicznych.
Prawidłowe podparcie głowy, czyli poduszka ortopedyczna
Przy walce z chrapaniem ważne jest odpowiednie podparcie głowy. Gdy nasza poduszka jest zbyt wysoka, zwężają się drogi oddechowe. Wybierzmy więc taką, która podtrzyma naszą głowę w taki sposób, że odcinek szyjny kręgosłupa będzie tworzył linię prostą z pozostałymi jego odcinkami. Dobrym wyborem będzie poduszka ortopedyczna, wykonana ze specjalistycznych pianek, które dopasowują się do kształtu głowy, a zarazem doskonale ją podtrzymają. Wybór jest ogromny, wiec każdy znajdzie coś dla siebie – od poduszek o właściwościach antyalergicznych czy chłodzących, po takie, które swoim kształtem przypominają skrzydła motyla.
Zobacz pełną ofertę poduszek ortopedycznych.
Świeże powietrze
Chyba każdy z nas słyszał, że przed snem warto przewietrzyć sypialnie – ale czy stosujemy się do tego? Po co właściwie się powinno się to robić i co ma to wspólnego z zapobieganiem chrapania? Okazuje się, że bardzo dużo. Wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym śpimy, powinna wynosić ok 40 – 60 procent – zapobiega to wysuszeniu błony śluzowej. Dlatego tak ważne jest wietrzenie pokoju w szczególności w okresie grzewczym. Pamiętajmy również o tym, żeby nie odkręcać zbyt mocno grzejników – odpowiednia temperatura to 18-21 st. C.
Bez zbędnych kilogramów
Uciążliwe chrapanie częściej dotyka ludzi zmagających się otyłością. Te nadprogramowe kilogramy nie tylko utrudniają nam codzienne czynności, ale również prawidłowy wypoczynek. Postarajmy się więc wprowadzić do swojego życia kilka zdrowych nawyków. Nie musimy od razu wywracać całego życia do góry nogami. Postarajmy się jednak codziennie wyjść na spacer, pooddychać świeżym powietrzem – nasz organizm z pewnością nam za to podziękuję a być może również osoba, z którą dzielimy sypialnie, nie będzie znów marudziła, że cała noc chrapaliśmy. Jakie jeszcze zdrowe nawyki warto wprowadzić? Nie objadać się przed snem, na kolacje zaserwujmy sobie lekki posiłek. Z pełnym brzuchem gorzej się śpi, organizm zamiast na regeneracji skupia się wtedy na trawieniu.
Nie dla nikotyny
To, że papierosy są niezdrowe, wiemy chyba wszyscy – ale czy ktoś słyszał o tym, że wzmagają chrapanie? Tak, to prawda. Nikotyna zawarta w papierosach przyczynia się do zalegania śliny w tchawicy i krtani, a ponadto podrażnia gardło i powoduje obrzęki śluzówki. W znaczący sposób utrudnia to oddychanie. Jeśli i Ty palisz papierosy, to jest to kolejny argument przemawiający za rzuceniem palenia. Zaoszczędzone pieniądze lepiej zainwestować w wygodny materac lub poduszkę ortopedyczną, które pomogą pozbyć się tego uciążliwego chrapania!
Jak widać, z chrapaniem można radzić sobie na wiele sposobów. Odpowiednie przygotowanie miejsca do spania oraz zmiana kilku nawyków może szybko nam pomóc w jego wyeliminowaniu lub chociaż ograniczeniu. Z pewnością podziękuje nam za to nasz organizm, który będzie mógł w odpowiedni sposób się zregenerować i wypocząć, ale również osoby, z którymi dzielimy sypialnię.
Tekst jest własnością intelektualną marki Comfort4u (oznaczanej również przez C4U) należącej do firmy Meble Marzenie Węgłowski i Stryjakiewicz sp.j. Wszelkie kopiowanie wymaga pisemnej zgody firmy Meble Marzenie.