Niemowlak w sypialni
Pojawienie się dziecka to zarówno piękny, jak i trudny moment dla rodzica. Zmienia się nasza codzienność, musimy podejmować decyzje już nie tylko za siebie. A tych decyzji jest coraz to więcej. Choć niektóre mogą wydawać dla innych dość błahe, mają wpływ nie tylko na życie codzienne, ale również budowanie relacji z naszym dzieckiem. Z pewnością wiele porad można usłyszeć od bliskich, jeszcze więcej znaleźć w Internecie. Niektóre z nich mogą być dość sprzeczne i natłok tych wszystkich „dobrych rad” doprowadzi nas do jeszcze większej rozterki. Jednym z takich dość kontrowersyjnych tematów jest spanie w łóżku małżeńskim wraz z dzieckiem. Przyjrzyjmy się więc temu tematowi bliżej, aby pomóc podjąć Wam tę decyzję. Przeanalizujemy zarówno wady, jak i zalety takiego rozwiązania. Na wstępie jednak zaznaczamy, że nie chcemy Was przekonywać do podjęcia konkretnej decyzji – każdy rodzic powinien podjąć ją samodzielnie, biorąc pod uwagę swoje warunki, przyzwyczajenia czy potrzeby. Wybrane rozwiązanie powinno być dla rodziny ich wspólną decyzją, a nie źródłem problemów.
Wspólne spanie rodziców z dzieckiem znane jest na świecie pod pojęciem co-sleeping, co w tłumaczeniu na język polski nazywane jest współspaniem. Pod tym określeniem kryje się kilka wariantów.
- Sypialnia to wspólny pokój dla rodziców i dziecka. Łóżeczko dziecka jest postawione blisko łóżka rodziców, dzięki czemu w razie potrzeby ma on możliwość szybkiego podejścia do dziecka.
- Niemowlę śpi w specjalnie zaprojektowanej do tego dostawce do łóżka małżeńskiego. Takie rozwiązanie umożliwia połączenie miejsca snu dziecka z tym, gdzie śpią rodzice.
- Usypianie dziecka w jego łóżeczku, a następnie w trakcie nocy przenoszenie go do rodziców. Taka zmiana miejsca następuje najczęściej po wybudzeniu się w nocy bądź gdy przyjdzie chwila na karmienie.
- Dziecko śpi z rodzicami w łóżku małżeńskim przez całą noc.
- Dziecko śpi w sypialni na łóżku małżeńskim z jednym z rodziców, gdy w tym czasie drugi rodzic śpi w innym pomieszczeniu, np. w salonie na narożniku rozkładanym z funkcją spania.
Spanie z dzieckiem jest dość naturalną potrzebą. Wystarczy przyjrzeć się innym ssakom – młode śpią razem z matką. Ten instynkt pomaga zapewnić bezpieczeństwo swojemu potomstwu. W świecie ludzi nie musimy się już tak martwić o zagrożenia czyhające w naszym otoczeniu. Antropolodzy zaznaczają, że spanie całą rodziną razem było charakterystyczne w krajach o dość chłodnym klimacie. Dlatego też w Grenlandii czy Alasce dzieci śpią blisko swoich rodziców, natomiast rdzenni mieszkańcy Amazonii kładli spać niemowlaki na osobnych hamakach. Dużą rolę odgrywa tutaj jednak sama kultura, w której zostaliśmy wychowani. Japonia, Chiny, Wielka Brytania czy Szwecja – w tych krajach spanie w jednym łóżku wraz z dzieckiem jest bardzo naturalne i powszechnie stosowane. We Francji czy Stanach Zjednoczonych ten zwyczaj nie jest przez większość praktykowany. Dziecko zaraz po narodzinach śpi w osobnym pokoju wyłącznie w swoim łóżeczku.
Poczucie bliskości
Przyjrzyjmy się znów samej biologii. Charakterystyczne dla człowieka jako dla ssaka jest to, że młode potrzebują bliskości i opieki swojego rodzica. Zwróćmy uwagę na to, że zarówno ludzkie dzieci, jak i innych ssaków takich jak m.in. psy, koty, króliki, lisy i inne są po urodzeniu całkowicie bezbronne. Dlatego też zapewnienie ciepła i bezpieczeństwa jest tak ważne. Przed porodem dziecko znajdujące się w brzuchu matki odczuwa jej ciepło, słyszy bicie serca, oddech i głos. Po narodzinach jego otoczenie się zmienia, dlatego też przytulając noworodka, mówiąc do niego, zapewniamy poczucie bezpieczeństwa, a jednocześnie budujemy więź.
Opieka nad noworodkiem w nocy
Spanie rodziców i dziecka w tym samym pokoju zwiesza jego bezpieczeństwo oraz ułatwia opiekę nad nim. Kilkukrotne wybudzanie się w nocy, wstawanie do karmienia wymaga od opiekunów dużego zaangażowania. Zdecydowanym ułatwieniem dla rodzica jest, kiedy dziecko jest „pod ręką” i nie trzeba przechodzić do innego pomieszczenia, aby sprawdzić, czy czegoś w danym momencie potrzebuje. To, czy będzie ono w swoim łóżeczku obok naszego, w dostawce czy razem z nami na materacu to jest już kwestia indywidualna. Musimy wziąć pod uwagę przyzwyczajenia i potrzeby – zarówno matki, jak i ojca. Z pewnością, jeśli dziecko jest chore i potrzebuje więcej opieki i naszej uwagi, dla rodzica spokoju psychicznego dobrym rozwiązaniem jest, gdy śpimy razem w jednym pokoju. Nie można przy tym zapominać o potrzebach rodzica. Matka przecież potrzebuje snu, zregenerować się i nabrać sił do opieki również w ciągu dnia. Również ojciec, który w większości domów jest osobą pracującą, również musi wypocząć. Dlatego też często osoby decydujące się na osobny pokój dziecka, umieszczają w nim dodatkowe meble, np. narożnik rozkładany mały z funkcją spania, na wypadek np. choroby dziecka.
Karmienie noworodka w nocy
Niezależnie od tego, czy decydujemy się na spanie dziecka w łóżku małżeńskim, dostawce, łóżeczku w sypialni czy osobnym pokoju – musimy przygotować miejsce do karmienia. W szczególności, jeśli chodzi o karmienie w nocy – to nie jest przecież czas na szykowanie wszystkiego, każdy chce jak najszybciej położyć się znów spać. Mamy kilka wariantów i wybierzmy ten, który przy naszym rytmie życia sprawdzi się najlepiej. Możemy wyjść z dzieckiem do innego pokoju, usiąść np. na kanapie w salonie i nie budząc pozostałych domowników zająć się pociechą. Popularne jest umieszczanie przy dziecięcym łóżeczku foteli tapicerowanych nowoczesnych, które są teraz nie tylko bardzo modne, ale mają również wysokie oparcie, co znakomicie się sprawdza w takich okolicznościach. Jeśli mamy więcej miejsca, możemy sobie pozwolić na niewielką kanapę dwuosobową rozkładaną, która będzie przydatna zarówno przy karmieniu, przewijaniu, ale również jako dodatkowe miejsce snu, np. tak jak wcześniej opisywaliśmy podczas choroby dziecka albo jednego z rodziców. Jeśli decydujemy się na karmienie w łóżku, zdecydujmy się na dodatkowe oświetlenie, np. lampkę nocną ustawioną na szafce obok łóżka lub bardzo sprytne rozwiązanie, czyli ledową lampkę przymocowaną do zagłówka (stosowane w naszych łóżkach tapicerowanych).
Alergeny w sypialni – jak zapobiegać ich gromadzeniu
W wielu poradnikach możemy znaleźć informację, że nie powinno spać się z dzieckiem, jeśli któryś z rodziców jest palaczem. Taka sama zasada jest, gdy któryś z nich jest po spożyciu nawet niewielkiej ilości alkoholu, a nawet gdy stosuje silne leki. Organizm noworodka jest bardzo wrażliwy na wszelkie takie substancje. Negatywnie na jego stan zdrowia wpływają również alergeny, takie jak roztocza, grzyby czy pleśń. Dlatego tak ważne jest zachowanie wysokiej higieny w miejscach, gdzie przebywa dziecko. Pomocne przy takich czynnościach będą pokrowce na materace na zamek. Jako sklep internetowy z materacami często spotykamy się z takimi zapytaniami od klientów. Dlatego też większość naszych produktów posiada pokrowce materacowe wyposażone w zamek, które umożliwiają jego zdjęcie i pranie w temperaturze nawet 60st.C (tak wysoka temperatura eliminuje nawet takie alergeny, jak roztocza). Przy dużych rozmiarach łóżka polecamy te z tzw. zamkiem 360st – dzieląc pokrowiec na materac na dwie części, łatwiej jest go ściągnąć, wyprać oraz wysuszyć. Więcej praktycznych porad znajdziecie w naszym poradniku „Praktyczne rozwiązania do sypialni – pranie pokrowca na materac”. Jednak nie tylko w samym pokrowcu kryją się te alergeny – we wnętrzu materaca również one występują. Oczywiście nie jesteśmy w stanie go wyprać – stąd też pytanie, jaki materac jest najlepszy? Wybierzmy takie o właściwościach antyalergicznych i antygrzybicznych. W szczególności polecamy materace z lateksu, w których wnętrzu panuje „środowisko” nieprzyjazne rozwojowi roztoczy, bądź materace wysokoelastyczne, w których zastosowano przewiewna piankę zapobiegającą gromadzeniu się wilgoci w jego wnętrzu. Pozostając przy temacie higieny snu, warto również zainwestować w ochraniacz na materac wodoszczelny, który stanowi dodatkowe zabezpieczanie np. na wypadek rozlania mleka.
Jakie łóżko do sypialni, w której jest dziecko?
Pierwsze, na co pewnie zwrócimy uwagę, to wymiary łóżka do sypialni. Najpopularniejsze rozmiary łóżek dwuosobowych to 160×200 cm i 180×200 cm. Jeśli metraż mieszkania nam na to pozwala, lepiej wybierzmy to większe. Po pierwsze, każdy członek rodziny ma więcej miejsca dla siebie, a po drugie, nawet jeśli dziecko teraz nie śpi z nami w sypialni, to za chwile podrośnie i samo będzie do nas wędrować. Oprócz wymiarów łóżka do sypialni powinniśmy zwrócić uwagę na typy łóżek. Po pierwsze, z czego jest wykonane – te drewniane czy metalowe są twarde. Łóżka do sypialni tapicerowane mają taką przewagę, że ich zagłówek i boki są pokryte warstwą pianki oraz miłej w dotyku tkaniny. Dodatkowo jako polski producent mebli tapicerowanych, w tym łóżek, dajemy dodatkową możliwość zaokrągleń frontowej płozy.
Zaokrąglenie frontowej płozy od góry może być przydatne, np. gdy kobieta karmi niemowlę, siedząc na krańcu łóżka. Dzięki temu krawędź pod jej kolanami nie ma kata prostego.
Zaokrąglenie frontowej płozy po bokach sprawia, że niwelujemy kąt prosty w ramie łóżka tapicerowanego. Jak wiemy, w domach z małymi dziećmi w szczególności należy zwrócić na to uwagę.
Łóżko sypialniane tapicerowane czy kontynentalne?
W ostatnim czasie bardzo modne stały się łóżka do sypialni kontynentalne. Charakterystyczna dla nich konstrukcja sprawia, że są one wyższe od tych tradycyjnych. Jest to polecane w szczególności osobom borykającym się z bólem kręgosłupa, seniorom oraz kobietom w ciąży. Jeśli jednak zdecydujemy się na to, żeby niemowlak spał z nami w jednym łóżku, musimy je dobrze zabezpieczyć, ponieważ może to być dla dziecka zagrożeniem. Nawet gdy dziecko już troszkę podrośnie i zacznie robić swoje pierwsze kroki, wdrapanie się na łóżko kontynentalne może być dla niego sporym wyzwaniem. Zdecydowanie niższą konstrukcję mają łóżka sypialniane tapicerowane. Raczej odradzamy układanie samego materaca na podłodze. Brak amortyzacji w postaci np. stelaża pod materac sprawia, że nie pracuje on w prawidłowy sposób. Wpływa to komfort snu oraz w znaczący sposób skraca jego żywotność.
O czym pamiętać, jeśli zdecydowaliśmy się na spanie w jednym łóżku z noworodkiem?
Jeśli oboje rodziców wspólnie podjęło decyzję, że dziecko ma spać z nimi w jednym łóżku, należy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Dla bezpieczeństwa dziecka należy:
- Zapewnić dziecku odpowiednią ilość miejsca do spania, tak aby nie było wciśnięte pomiędzy rodziców.
- Zrezygnować z dużej ilości poduszek i grubych kołder, które mogą utrudniać lub uniemożliwić noworodkowi oddychanie. Każdy z rodziców powinien mieć osobne przykrycie, aby nie przysłonić w nocy dziecka.
- Rodzice nie mogą stosować żadnych środków, które mogą przyczynić się do zniesienia świadomości. Są to m.in. leki nasenne, uspakajacie czy substancje takie jak alkohol.
- Rodzice są bardziej wyczuleni na to, aby podczas snu uważać na dziecko, które jest koło nich. Osoby dalsze mogą nieświadomie przez sen przydusić maluszka – nie pozwalajmy więc na spanie z dzieckiem innym osobom, nawet babciom czy opiekunce.
- Materac do spania, na którym kładziemy niemowlę, powinien być dość twardy. Dziecko układamy na płaskiej powierzchni w pozycji na plecach.
- Wszelkie szczeliny muszą być zabezpieczone.
- Krawędzie łóżka powinny być zabezpieczone przed upadkiem. Niemowlak podczas snu może sturlać się z łóżka.