fbpx

Jaki materac wybrać dla starszej osoby?

Zastanawiasz się, jaka twardość materaca dla starszej osoby jest najkorzystniejsza? To ważne pytanie, ponieważ dobór odpowiedniego materaca w dużym stopniu wpływa na komfort snu seniora, a co za tym idzie, dobrego samopoczucia o poranku. Kupując materac dla osoby starszej, należy zwrócić uwagę na wiek, stan zdrowia, a także kondycję fizyczną seniora. Innego rodzaju materac sprawdzi się w przypadku osoby starszej, która jest aktywna, inny materac będzie odpowiedni dla osoby przewlekle chorej, która większość czasu spędza w łóżku. Zachęcamy do uważnej lektury naszego artykułu, w którym szerzej zajmujemy się tą tematyką.

Jak prawidłowo dbać o sen seniora?

U starszych osób słabiej wydziela się melatonina, co może powodować senność w porze czuwania albo pobudzenie w godzinach nocnych. Warto więc zadbać o czynniki regulujące rytm snu. Wśród nich znajdują się ekspozycja na światło słoneczne, stałe pory kładzenia się oraz aktywność fizyczna w ciągu dnia. Należy także unikać drzemek w trakcie dnia, zadbać o stałe pory spożywanych posiłków. Ponadto rytm dobowy seniora powinien być zbliżony do nawyków, które miał w czasie aktywności zawodowej. Dzięki temu łatwiej jest przeciwdziałać trudnościom ze snem, które dotykają seniorów. Pamiętajmy o tym, że prawidłowe nawyki są niezwykle ważne i pomagają zachować zdrowy sen. Jednak w przypadku, gdy zaburzenia snu w dużym stopniu utrudniają funkcjonowanie, warto udać się do specjalisty.

Z wiekiem zwykle zaczynają pojawiać się kłopoty ze snem. Po 50. roku życia blisko 20% ludzi sypia gorzej niż we wcześniejszych latach. Starsze osoby często przebudzają się w nocy. Zapotrzebowanie na sen zmniejsza się z 7-8 godzin, na 5-6. Także pojawiające się problemy ze zdrowiem, nie pozostają bez wpływu na jakość snu. Coraz częściej zdarzają się kłopoty ze stawami, kręgosłupem, układem krążenia, czy też układem pokarmowym. Osoby starsze mogą cierpieć na zgagę oraz problemy z układem moczowym, reumatyzm, osteoporozę.

Odpowiedni dobór materaca dla osoby starszej to kwestia, której nie powinno się pomijać. Wygodne ułożenie ciała w dużym stopniu wpływa na to, jak śpimy. Niestety, wielu seniorów nie posiada materaca i śpi na kanapach lub wersalkach. Jest to bardzo niekorzystne rozwiązanie. Warto zainwestować w dobrej jakości, właściwie dostosowany materac, który znacznie poprawi jakość snu.

Odpowiedni wybór materaca to podstawowy element zdrowego snu osób starszych

Jaki zatem materac dla starszej osoby wybrać, by dobrze jej służył? Przede wszystkim należy dobrze zastanowić się, jakie potrzeby ma senior.

Poniżej przedstawiamy schorzenia, które najczęściej dotykają starsze osoby. Wyjaśniamy również, jaki typ materaca będzie w danej sytuacji dla nich najkorzystniejszy.

  • dolegliwości bólowe kręgosłupa i stawów – w takim przypadku materac powinien posiadać właściwą twardość, która nie będzie zbyt mocno uciskała szyi, ramion oraz bioder. Korzystnym rozwiązaniem są materace – aby zmniejszyć te dolegliwości, warto zdecydować się na materac o odpowiedniej twardości, który nie będzie powodował nadmiernego nacisku na szyję, ramiona czy biodra. Bardzo dobrym rozwiązaniem są materace piankowe lub lateksowe, ponieważ to materiały świetnie dopasowujące się do sylwetki użytkowników i odpowiednio podpierające kręgosłup. Sprawdzą się tutaj również materace lateksowe. Ponadto warto zaopatrzyć się w odpowiednio sprofilowane poduszki, które będą dobrym podparciem dla kręgów szyjnych, takie jak poduszka Visco Gel czy poduszka Creative.

  • pobyt w łóżku przez długi czas – przewlekła choroba często powoduje, że seniorzy muszą pozostać w łóżku. Wówczas mogą pojawić się odleżyny. Chcąc im zapobiec warto wybrać materac z warstwą pianki termoelastycznej. Jednak w sytuacji, gdy problem będzie bardziej zaawansowany, należy zasięgnąć rady u fizjoterapeuty i kupić specjalny materac przeciwodleżynowy;

  • reumatyzm oraz problemy z krążeniem – tutaj najlepszą opcją jest materac posiadający w budowie warstwę gwarantującą właściwy komfort termiczny. W tym przypadku sprawdzi się materac piankowy z pianki termoelastycznej;

  • osoby o większej masie ciała – w tej sytuacji wymagany jest zakup materaca o większej twardości, ponieważ duża masa ciała powoduje intensywne uginanie się podłoża. Jeśli osoba starsza ma masę ciała powyżej 100 kg, wybierzmy materac sprężynowy, ponieważ jest on mniej podatny na deformacje.

Twardość materaca

Jeśli zastanawiasz się, jakie wybrać materace dla seniorów, to bardzo istotną kwestią jest także ich poziom twardości. Przekonanie, że im twardszy materac, tym lepiej wpływa on na nasz komfortu snu, nie jest prawdziwe. Użytkowanie zbyt twardego materaca powoduje spory ucisk na barki oraz biodra, gdy śpimy na boku, a z kolei materac zbyt miękki sprawia, że ciało się zapada, a kręgosłup nie ma właściwego podparcia. Niewłaściwy dobór materaca może skutkować niewysypianiem się, obolałością mięśni oraz rozdrażnieniem w ciągu dnia. Bardzo ważne jest, aby wybrany materac spełniał indywidualne potrzeby seniora.

 

Kwestie higieniczne

Jeśli zastanawiasz się, jak wybrać materac dla seniora, zwróć również uwagę na kwestie higieniczne. W starszym wieku na gospodarkę termiczno-wodną organizmu wpływ mają różnego rodzaju dolegliwości. Pojawia się nadmierna potliwość, spowodowana na przykład przez nadciśnienie tętnicze. Z tego powodu należy wybrać materac, który zadba o kwestie związane z higieną.

Dobrym rozwiązaniem są modele piankowe, w których nadmiar wilgoci jest szybko zbierany z powierzchni skóry i odprowadzany na zewnątrz. Podczas zakupu materaca warto sprawdzić, czy posiada on właściwości antygrzybiczne oraz antybakteryjne.

Prawidłowe ustawienie łóżka i materaca

Pamiętajmy również o odpowiednim ustawieniu łóżka oraz materaca. W przypadku, gdy starsza osoba ma kłopoty z poruszaniem się, należy ustawić łóżko w miejscu gwarantującym bezproblemowe dojście ze wszystkich stron. Jeśli senior ma trudności ze wstawaniem, warto nabyć ruchomy stelaż. Bardzo ważne jest także ustawienie odpowiedniej wysokości łóżka oraz materaca. Materac umieszczony za nisko albo za wysoko może być utrudnieniem podczas wstawania oraz kładzenia się do łóżka.

Comfort4U – trafiony wybór

Wybór materaca dla osoby starszej nie należy do łatwych zadań. Należy zwrócić uwagę na wiele aspektów, ale przede wszystkim trzeba dobrać go do potrzeb seniora. Inny rodzaj materaca jest odpowiedni dla osoby przewlekle chorej, mającej problemy z kręgosłupem, czy borykającej się z otyłością. Sen to ważny element naszego życia i w znacznym stopniu wpływa na nasze funkcjonowanie. Jeśli zależy nam na dobrym samopoczuciu seniora, warto starannie dobrać materac, na którym będzie spał. Trzeba wziąć pod uwagę twardość materaca, materiał, z którego został wykonany, a także jego właściwości antybakteryjne oraz antygrzybiczne.

Comfort4U to profesjonalny sklep z meblami do sypialni i salonu, w którym zamówisz również wysokiej klasy materace, w tym dla osób starszych. Podczas realizacji zakupu, warto kierować się wymienionymi przez nas wskazówkami, jeśli jednak potrzebujesz dodatkowej porady – służymy pomocą. Posiadamy duże doświadczenie oraz wiedzę merytoryczną na najwyższym poziomie, dlatego chętnie pomożemy. Dla nas najważniejsze jest zadowolenie klienta!

W ofercie dostępne są różnego typu materace do spania, między innymi materace Dream Style, do których zaprojektowania wykorzystano szeroki wachlarz technologii. Warto bliżej zapoznać się z naszą ofertą.