Jak dobrać twardość materaca?
Dobrze dopasowany materac to gwarancja dobrego wypoczynku i zdrowego snu. O jakości posłania świadczy m.in. twardość materaca. To jeden z najważniejszych czynników podczas podejmowania decyzji o zakupie materaca, który decyduje o wygodzie spania użytkownika. Jeśli twardość materaca będzie zbyt wysoka to materac nie będzie ustępował pod tymi krzywiznami ciała, pod którymi powinien, zaś zbyt miękki – nie będzie w stanie należycie utrzymać sylwetki.
Spanie na niedopasowanym materacu powoduje, że kręgosłup zmuszony będzie do przyjęcia pozycji dalekiej od kształtu, w jakim zaprojektowała go natura. Przekonaj się, jaka twardość materaca będzie dla Ciebie odpowiednia i dowiedz się, o czym jeszcze należy pamiętać.
Jak dobrać materac do wagi, wzrostu i pozycji spania?
Decydując się na zakup nowego materaca, trzeba mieć na uwadze nie tylko kwestię twardości. Warto skoncentrować się również na innych cechach, takich jak sprężystość oraz zdolność dopasowania się materaca do kształtu ciała. W ten sposób zapewnisz kręgosłupowi całościowe podparcie na każdym odcinku ciała, zapobiegając tym samym poważnym schorzeniom ortopedycznym.
Jak więc dobrać twardość materaca do masy ciała czy wzrostu? Osoby o drobnej postawie wypoczną na modelu miękkim lub średnio twardym, natomiast u ludzi o wyższej wadze lepiej sprawdzi się twardy lub bardzo twardy wariant. Trzeba przy tym pamiętać o innych wyznacznikach – nie każda niska lub wysoka osoba będzie taka sama. A jaką twardość materaca wybrać, aby pasowała do pozycji przyjmowanej w trakcie snu? Jeśli śpisz na plecach, to twardy materac zapobiegnie wyginaniu się kręgosłupa w okolicy lędźwi. Dla tych, którzy śpią na boku dobrze sprawdzi się miękki model, który dopasuje się do barków i bioder, a także zadba o wyrównanie kręgosłupa.
Twardość materaca a waga
Dobór twardości materaca do wagi to często jedno z głównych kryteriów podczas wyboru idealnego modelu. Istnieje mylne przekonanie, że twardy materac jest przeznaczony dla osób z otyłością lub nadwagą. Spowodowane jest to wrażeniem, że materace o zwiększonej wytrzymałości mogą się wydawać twarde dla szczuplejszych osób. Jak dobrać więc twardość materaca do wagi? Tak samo jak w przypadku wzrostu czy przyjmowanej pozycji podczas snu, materac powinien być dostosowany do wagi użytkownika pod względem sprężystości i zdolności dopasowania się do ciała. To szczególnie ważne w przypadku osób otyłych – przeciążony kręgosłup potrzebuje odpowiedniego podparcia podczas snu, aby odpocząć.
Skala twardości materaca
Rodzaje twardości materaca to informacja, która ma na celu zobrazowanie twardości i ułatwienie poruszania się po ofercie. Oto jak przedstawia się skala twardości materacy:
- H1 – to materac przeznaczony dla osób, których waga nie przekracza 80 kg, sprawdzi się więc doskonale dla niemowląt, dzieci i nastolatków.
- H2 – to model o średniej twardości, najbardziej uniwersalny, a co za tym idzie często wybierany. Aby korzystanie z tego materaca było komfortowe, użytkownik nie powinien ważyć więcej niż 90 kg.
- H3 – kolejny stopień twardości to propozycja dla osób do 100 kg. Jest to twardy materac, który jest równie popularny co nieco miększy model H2.
- H4 – to najtwardsza opcja, kierowana do osób powyżej 100 kg oraz dla tych, którzy preferują spanie na twardej powierzchni.
Jaka twardość materaca będzie dobra dla dwóch osób? Unikaj uniwersalnych materaców – lepiej postawić na dwa osobne materace idealnie dopasowane do potrzeb każdej osoby. W celu zwiększenia komfortu możesz zastosować nakładkę na materace, aby przerwa nie była wyczuwalna. Warto przy tym pamiętać, aby oba materace miały tę samą wysokość. Dzięki temu powierzchnia spania będzie równa.
Wypełnienie a twardość materaca
Warto wiedzieć, że oznaczenie twardości materaca nie obrazuje w całości jego rzeczywistej twardości. Każdy inaczej będzie ją odczuwać, ze względu np. na typ sylwetki czy masę ciała. Zastosowane wypełnienie może składać się z kombinacji pianek lub sprężyn, co daje różne odczucia – jeden materac będzie delikatniejszy, inny natomiast bardziej elastyczny. Dlatego bardzo ważne jest poznanie swoich potrzeb oraz testowanie różnych poziomów twardości i wypełnień materaca.
Nie możesz zdecydować się na konkretny model? Postaw na materac, który ma z każdej strony inne komponenty – w ten sposób możesz dowolnie odwracać materac, zmieniając jego twardość i właściwości. Wśród materacy Comforteo znajdziesz kilka modeli, które doskonale spełniają te kryteria:
- Silvio – rdzeń stanowią sprężyny multipocket, co sprawia, że nacisk na każdą sprężynę jest mniejszy. Z twardszej strony zastosowano piankę wysokoelastyczną, natomiast na odwrocie znajduje się wypełnienie z pianki termoelastycznej, która daje efekt otulenia.
- Oscar – wkład ze sprężynami kieszeniowymi pozwala na dopasowanie się do ciała. Z jeden strony znajduje się pianka wysokoelastyczna, natomiast w drugiej zastosowano piankę lateksową, która zapewnia jednocześnie miękkość i sprężystość.
- Begonia – to model posiadający tzw. układ kanapkowy. Rdzeń materaca stanowi pianka wysokoelastyczna, następną warstwą jest pianka termoelastyczna, a na wierzchu lateks. Całość posiada sprężystość punktową i oznaczona jest w skali twardości rodzajem H2.
- Lotos – to odwrócona kombinacja modelu Begonia. Lateks stanowi środkową warstwę, natomiast na wierzchu znajduje się pianka termoelastyczna. To sprawia, że materac dopasowuje się do ciała pod wpływem temperatury, dając przyjemne uczucie miękkości.
Podsumowanie
Wiesz już, jakie są twardości materaca oraz czym należy się kierować podczas wybierania idealnego posłania. Twardość materaca jest bardzo subiektywną kwestią, wiele zależy od wieku, wagi, wzrostu, budowy ciała, trybu życia, aktywności, zdrowia oraz indywidualnych upodobań. Wybierając idealny materac, warto odwiedzić też sprawdzony sklep z meblami do sypialni i salonu. Znajdziesz tu wysokiej jakości materace do spania, które zapewnią Ci głęboki i regenerujący odpoczynek! Proponujemy m.in. materace lateksowe, materace sprężynowe, materace piankowe, a także tapicerowane łóżka do sypialni. Pamiętaj – to materac ma dostosować się do Ciebie, a nie Ty do niego!