fbpx

Jak prawidłowo prać pokrowiec na materac?

Pokrowiec to nieodłączna część każdego materaca. Pranie pokrowca na materac jest jednak tematem, który budzi wątpliwości. Czy powinno się go prać? Jak skutecznie pozbyć się nieczystości oraz plam? Na to i inne pytania odpowiadamy w tym artykule. Dowiedz się, jak prać pokrowiec na materac, aby cieszyć się świeżością i komfortowym wypoczynkiem.

Czy pokrowiec na materac można prać?

Warto na początku zaznaczyć, że nie w każdym materacu pokrowiec jest zdejmowany. W ofercie Comfort4U większość modeli ma taką opcję, a co więcej zastosowano w nich zamek błyskawiczny lub zamek 360 stopni. Umożliwia on podział pokrowca na dwie części, co jest znacznym ułatwieniem, szczególnie w przypadku materacach o dużych rozmiarach.

Pokrowce do materacy w zależności od materiału, z którego zostały wykonane, mają różne właściwości, a co za tym idzie – zalecenia co do pielęgnacji. Czy pokrowiec z materaca można więc prać? Zarówno pokrowce wykonane z tkanin naturalnych, jak i sztucznych w większości mogą być prane w standardowej pralce, jeśli tylko zmieszczą się w bębnie. Pamiętaj, żeby nie upychać na siłę pokrowca do środka pralki, ponieważ nie wyczyści się on tak, jak trzeba. Przed rozpoczęciem prania warto jednak zapoznać się z informacjami od producenta umieszczonymi na metce.

W jakiej temperaturze prać pokrowiec na materac?

Metka na pokrowcu informuje nie tylko o sposobie prania, ale również o tym, w jakiej temperaturze należy prać pokrowiec na materac. Pokrowce od Comfort4U pierze się w temperaturze 60 stopni Celsjusza, co jest zdecydowanym atutem. Warto przy tym pamiętać o kilku zasadach:

  • pokrowiec z warstwą pianki termoelastycznej nie nadaje się do wirowania,
  • przed włożeniem pokrowca do bębna należy zasunąć zamek błyskawiczny,
  • aby odświeżyć pokrowiec, można podjąć się prania ręcznego, które będzie delikatniejsze dla materiału.

Przestrzeganie zaleceń producenta jest bardzo ważne. Pokrowiec wyprany w złej temperaturze może ulec zniszczeniu, a także stracić swoje właściwości.

Pranie pokrowca na materac – jak zrobić to skutecznie?

Jeśli pokrowiec jest odpowiednio przygotowany, można przejść do prania. Warto na początku zasunąć zamek błyskawiczny, a następnie złożyć pokrowiec w kostkę lub zwinąć w rulon. Do prania należy używać wyłącznie delikatnych detergentów i bezwzględnie stosować się do zaleceń na metce. Unikaj również wybielaczy chlorowych, które negatywnie wpływają na materiał pokrowca.

Masz wątpliwości co do tego, jak właściwie wyprać pokrowiec na materac? Oprócz metki, możesz również sprawdzić instrukcję dołączoną do zakupionego pokrowca lub odwiedzić stronę producenta. Tam znajdziesz szczegółowe informacje, dotyczące również stosowania konkretnych środków piorących, metod suszenia oraz pielęgnacji pokrowca.

Jak wysuszyć pokrowiec po praniu

Zanim założysz wyprany pokrowiec na materac, pamiętaj o dokładnym wysuszeniu materiału. Wilgotny lub mokry pokrowiec będzie nieprzyjemnie pachniał, a w dodatku może powodować pojawienie się stęchlizny i rozwój grzybów oraz pleśni. Suszenie pokrowca powinno odbywać się w temperaturze nie wyższej, niż ta zalecana przez producenta. Dobrze sprawdzi się suszarka bębnowa z regulacją temperatury, a także tradycyjne suszenie na suszarce wolnostojącej. Należy przy tym unikać mocnego słońca oraz rozkręconych grzejników i uzbroić się w cierpliwość.

Jak często prać pokrowiec na materac

Pranie pokrowca zalecane jest mniej więcej dwa razy do roku. W tym czasie można również zaplanować przewrócenie materaca na drugą stronę, ponieważ ściąganie pokrowca wymaga podniesienia materaca. Materac zaleca się przewracać do 3 miesiące, zarówno góra-dół, jak i prawo-lewo. Korzystając z okazji, można delikatnie odkurzyć także konstrukcję materaca. W ten sposób jednego dnia możesz zadbać o kilka rzeczy.

Pranie pokrowca na materac powinno być uzależnione od indywidualnych potrzeb każdej osoby. Jeśli materiał uległ zabrudzeniu, należy bezzwłocznie go wyczyścić. W przypadku alergików zaleca się częstsze pranie pokrowca, najlepiej co 3 miesiące. Mimo że wiele pokrowców posiada właściwości antyalergiczne, to nadal osadzają się na nich roztocza, kurz i inne zanieczyszczenia. Warto więc regularnie dbać o czystość i higieniczność pokrowca – będzie on wtedy służył Ci przez wiele lat, a co więcej, przedłuży żywotność materaca.

Podsumowanie

Wiesz już, jak prać pokrowiec od materaca oraz o czym pamiętać podczas jego pielęgnacji. Chcesz zaopatrzyć się w pokrowiec, który posłuży Ci przez długi czas? Odwiedź nasz sklep z meblami do sypialni i salonu – znajdziesz tu wygodne materace do spania, nowoczesne łóżka do sypialni i wiele więcej!