fbpx

Jak dobrać poduszkę ortopedyczną?

Regenerujący i komfortowy sen to podstawa funkcjonowania organizmu. Jeśli chcesz zadbać o jakość odpoczynku, to pewnie zastanawiasz się, jaka poduszka ortopedyczna będzie dla Ciebie najlepsza. A może zastanawiasz się, czy w ogóle warto w nią zainwestować? Dowiedz się na temat zalet, jakie ma poduszka ortopedyczna oraz jak wybrać produkt dopasowany do swoich potrzeb.

Co to jest poduszka ortopedyczna?

Poduszka ortopedyczna jest poduszką, która ma za zadanie pomóc kręgosłupowi w odpoczynku podczas snu. Z jej pomocą zachowana będzie dogodna pozycja, w zgodzie z naturalnymi krzywiznami. Poduszka ortopedyczna przyczynia się również do odciążenia krążków międzykręgowych. Od zwykłej poduszki różni się przede wszystkim kształtem – zazwyczaj jest prostokątna i posiada wypukłości. Poduszka ortopedyczna charakteryzuje się również tzw. garbem ortopedycznym, aczkolwiek nie jest to reguła, ponieważ każdy model ma inny kształt. Ponadto tego typu poduszki różnią się od siebie wysokością, wielkością oraz zastosowanym wypełnieniem.

 

 

Jak dobrać poduszkę ortopedyczną do spania?

To, jaka poduszka ortopedyczna jest najlepsza dla Ciebie zależy od wielu czynników. Wybór produktów jest dosyć spory, dlatego decyzja o tym, jaką poduszkę ortopedyczną wybrać nie należy do najłatwiejszych. Ortopedyczne poduszki są obecnie produkowane z trzech rodzajów pianek – z pianki sprężystej (elastycznej, poliuretanowej), pianki z pamięcią (memory, foam, visco), a także innowacyjnej pianki Gelax o właściwościach chłodzących. Poduszki z takim wypełnieniem różnią się między sobą elastycznością, gęstością, twardością oraz reakcją na nacisk. Warto więc kierować się własnymi potrzebami i uwarunkowaniami: budową ciała, pozycją przyjmowaną najczęściej podczas snu, ewentualnymi schorzeniami kręgosłup, a także osobistymi preferencjami.

Jak dobrać rozmiar poduszki ortopedycznej?

To, jak wybrać odpowiednią poduszkę ortopedyczną zależy również od takich parametrów jak wysokość i wielkość produktu. Duże znaczenie ma tu szerokość barku, ponieważ wpływa na wysokość, która będzie najbardziej komfortowa podczas snu. Prawidłowo dopasowana poduszka skutecznie wypełni przestrzeń pomiędzy ramieniem, głową a szyją. Szerokość barku powinna być więc zbliżona do wysokości poduszki (w garbie).

Rozmiar poduszki zależy też od budowy ciała – dla osób drobnych o filigranowej sylwetce zalecane są te mniejsze rozmiary. Natomiast im większa masa ciała, tym większy rozmiar poduszki ortopedycznej należy wybrać. Warto również zwrócić uwagę na rodzaj użytkowanego materaca. Na miękkim podłożu lepiej sprawdzi się niższa poduszka, ze względu na możliwość zatapiania się barku w materacu. Jeśli materac jest twardy, to poduszka ortopedyczna powinna być nieco wyższa.

Czy poduszka ortopedyczna pomaga podczas snu?

Jak najbardziej! Pomaga ona nie tylko w zrelaksowaniu się w odpowiedniej pozycji, ale również działa zapobiegawczo. Poduszki ortopedyczne zapewniają dużą powierzchnię podparcia oraz dają możliwość wytchnienia od ciągłych napięć mięśniowych. W rezultacie długotrwałe spanie na poduszce ortopedycznej (o ile jest odpowiednio dopasowana) może prowadzić do polepszenia jakości snu, co będzie miało przełożenie na funkcjonowanie w ciągu dnia. Poduszki ortopedyczne nadają się nie tylko do spania – mogą także zwiększyć komfort zwykłego krzesła np. biurowego. Co więcej, często poleca się stosowanie poduszki ortopedycznej również między nogami. Spanie na boku z poduszką pomiędzy jedną a drugą nogą niesie ze sobą wiele korzyści:

  • dobra dla kręgosłupa stabilizacja, ponieważ kolana są rozmieszczone jedno na drugim,
  • poprawa pozycji ciała,
  • mniejszy ból związany z rwą kulszową czy przepukliną dysku.

Poduszka ortopedyczna – czy warto się na nią zdecydować?

Zastanawiasz się, czy poduszki ortopedyczne są zdrowe i kto powinien z nich korzystać? Poduszki ortopedyczne są polecane przez fizjoterapeutów, lekarzy czy doradców snu. To produkty polecane szczególnie osobom zmagającym się z bólami karku, głowy i kręgosłupa. Często schorzenia w odcinku szyjnym wynikają z siedzącego trybu życia, wielogodzinnej pracy przed komputerem w nieergonomicznej pozycji. Wysokiej jakości pianka stanowiąca wypełnienie poduszki pozwala zminimalizować dyskomfort podczas snu i umożliwia regenerujący wypoczynek przez całą noc.

Pamiętaj, że sama poduszka nie wyleczy problemów zdrowotnych. Staraj się dbać o postawę każdego dnia, a także wprowadź odpowiednią dawkę aktywności fizycznej dostosowaną do stanu zdrowia i wieku.

Podsumowanie

Zainteresowały Cię poduszki ortopedyczne i zastanawiasz się, czy kupić idealną poduszkę ortopedyczną? Odwiedzając nasz sklep z meblami do sypialni i salonu, możesz liczyć na szeroki wybór wysokiej jakości produktów stworzonych z myślą o doskonałej funkcjonalności i nowoczesnym designie. Znajdziesz tu m.in. wygodne materace do spania, a także różnego rodzaju łóżka do sypialni: tapicerowane, kontynentalne czy z zagłówkiem. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oferty!