Dlaczego wygodne łóżko do spania wymaga właściwego stelaża?
Czy zdarzyło ci się spać na materacu położonym wprost na podłodze? A może kupiłeś łóżko, w którym materac spoczywał na twardej płycie meblowej, albo na szerokich, nieamortyzujących deseczkach, zamiast na profesjonalnym stelażu? Jeśli tak, to powinieneś wiedzieć, że to jeden z podstawowych błędów przy użytkowaniu materaca.
STELAŻ DO ŁÓŻKA TO WYCIĄGANIE PIENIĘDZY?
Czy taki stelaż jest w ogóle do czegoś potrzebny, czy może to tylko sztuczka sprzedawców materacy, aby wyciągnąć od nas jeszcze więcej pieniędzy? Jakie jest ryzyko użytkowania materaca na niewłaściwym podłożu? W tym artykule pomożemy wam zrozumieć co zyskujemy na zakupie materaca wraz z odpowiednim do niego stelażem i na czym ta odpowiedniość polega.
Zacznijmy od tego po co w ogóle kupujemy materac – obojętnie czy bonellowy (link do tej kategorii), kieszeniowy (link do tej kategorii), multipocket (link do tej kategorii), czy może lateksowy (link do tej kategorii)? Dlaczego niejednokrotnie poświęcamy na ten zakup tak wiele czasu? Z pewnością podstawowym kryterium będzie tu wygoda. Każdy chce się dobrze wysypiać i wstawać co rano w pełni sił witalnych. Wybór dobrego materaca to absolutna podstawa w tym przypadku. Bardzo wielu klientów spędza długie dni, a nawet tygodnie na zdobywaniu informacji na temat tego, który model będzie pasował im najlepiej. Ci bardziej świadomi decydują się nierzadko na zakup produktu o wyższym standardzie, który na długi czas miałby pomóc im w rozwiązaniu ich problemów, takich jak bezsenność, bolące plecy, brak energii itp. Ale czy na pewno?
CZY STELAŻ MOŻE POMÓC NAM ZAPŁACIĆ MNIEJ ZA MATERAC?
Aby materac służył nam długo i jak najlepiej powinien być użytkowany według określonych zasad (link do Nie rób tego swojemu materacowi! na blogu CO), z których najważniejszą jest korzystanie z niego na profesjonalnym stelażu. Praktycznie każdy liczący się producent materacy (link do strony głównej CO) w Polsce ma tę regułę odnotowaną w swoich kartach gwarancyjnych, albo materiałach informacyjnych. To dużo nam mówi o tym jak istotna jest to kwestia. Dlaczego? Czy rezygnacja z profesjonalnego stelaża na tym etapie zakupów może w jakiś sposób zaszkodzić naszemu wymarzonemu materacowi? Odpowiedź brzmi: niestety tak.
Stelaż zapewnia materacowi przede wszystkim właściwą amortyzację. Tak, tak – chociaż materac sam w sobie kojarzy się nam wszystkim ze sprężystością, to do prawidłowego działania potrzebuje jeszcze sprężystego podłoża. Dzięki temu zabiegowi możemy wydłużyć jego żywotność (tzn. sprawić, aby jego wartość użytkowa nie odbiegała znacząco od początkowej wartości, jaką produkt miał w momencie zakupu) nawet kilkukrotnie! To nam może dać duże oszczędności, bo w skali dłuższego okresu (np. dziesięciu lat) wykonamy tylko jeden zakup materaca i stelaża, zamiast kupować w tym czasie sam materac, ale dwa lub trzy razy.
CZY STELAŻ MOŻE POPRAWIĆ WYGODĘ MATERACA?
Elastyczność profesjonalnego stelaża pozwala na osiągnięcie takiego stopnia komfortu przez materac, jaki był planowany przy jego projektowaniu. Aby materac odpowiednio wspierał należycie wszystkie odcinki kręgosłupa, a jednocześnie zapobiegał nadmiernemu uciskaniu pewnych partii naszego ciała – sam musi mieć możliwość napierania na sprężyste podłoże pod nim. Tym samym zastosowanie stelaża sprawia, że korzystamy w stu procentach z walorów nowego materaca, a nie tylko w jakiejś części.
STELAŻ A HIGIENA MATERACA.
Kolejną zaletą profesjonalnego stelaża jest zapewnienie prawidłowej wentylacji materaca. Jest to niezwykle istotna kwestia, o której wielu klientów często zapomina. Brak odpowiedniego wietrzenia prędzej czy później spowoduje rozwój różnych drobnoustrojów chorobotwórczych, jak grzyby, bakterie czy roztocza we wnętrzu naszego posłania. A to z pewnością niekorzystnie wpływać będzie na stan naszego zdrowia.
BRAK PROFESJONALNEGO STELAŻA TO BŁĄD!
Niestety większość klientów nie zna powyższych wymogów, toteż przy zakupie materaca nie decydują się na dodatkowy koszt w postaci profesjonalnego stelaża. Z tego też powodu popełniają oni wiele błędów prowadzących do szybkiej utraty pozytywnych właściwości danego materaca. A oto najczęstsze z nich:
- Kładzenie materaca na podłodze, albo na łóżku, gdzie podstawą dla materaca jest płyta meblowa. Spowoduje to niedobór wentylacji od spodu i całkowity brak sprężystego podłoża, co doprowadzi do szybszego zużycia się produktu.
- Używanie płyty meblowej z wywierconymi otworami zamiast stelaża. W tym przypadku nadal wentylacja jest niewystarczająca, a sprężystość podłoża niemal zerowa.
- Zastosowanie deseczek ułożonych w poprzek łóżka na całej długości. Zwiększa to poziom wentylacji, ale tylko miejscowo, tzn. w przerwach między deseczkami. Z kolei na styku materaca z tym rodzajem podpórki wietrzenie pianek materacowych i pokrowca jest nadal niewystarczające i tam drobnoustroje nadal mają szansę na rozwój. Poza tym proste deseczki nie zapewniają wystarczającej sprężystości materacowi, a przerwy między nimi (które są zwykle dość znaczne) mogą powodować wręcz zapadanie się materaca w tych miejscach, jego trwałe odkształcanie, przecieranie itp. Dotyczy to zwłaszcza materacy kieszeniowych (link do tej kategorii), multipocket (link do tej kategorii), albo lateksowych (link do tej kategorii).
- Stosowanie metalowej siatki jako stelaża (głównie w metalowych łóżkach). Choć ta metoda pozwala na bardzo dobrą wymianę powietrza od spodu materaca, to jednak do jej wad należy zaliczyć niewystarczającą sprężystość, oraz ryzyko trwałego odkształcania się pianki i przetarć na pokrowcu. Na takie problemy narażone są zwłaszcza materace piankowe (link do tej kategorii), w tym wysokoelastyczne (link do tej kategorii), termoelastyczne (link do tej kategorii), i poliuretanowe (link do tej kategorii).
- Użycie stelaża z listwami sprężynującymi, jednak w zbyt dużych, niezalecanych przez profesjonalistów odległościach. W takim przypadku tylko wentylacja będzie na właściwym poziomie. Natomiast sprężystość będzie niewystarczająca przy jednoczesnym ryzyku wpadania materaca w szerokie odstępy między listwami, co z czasem będzie powodowało trwałe odkształcenia i uszkodzenia. Tu ponownie szkodliwość takiego rozwiązania dotyka szczególnie materacy lateksowych (link do tej kategorii), multipocket (link do tej kategorii), i kieszeniowych (link do tej kategorii).
STELAŻ PROFESJONALNY – CZYLI JAKI?
Przyjrzyjmy się na co powinniśmy zwracać uwagę przy wyborze profesjonalnego stelaża.
- Najważniejsze jest, aby stelaż zapewniał właściwą amortyzację. Można to osiągnąć różnymi sposobami, ale zdecydowanie najpopularniejsze jest zastosowanie drewnianych listew sprężynujących, klejonych warstwowo w taki sposób, aby uzyskały one kształt lekko wygiętego łuku.
- Z powyższym punktem łączy się następny, mówiący właściwej ilości tych listew. Zwykle jest to od dwudziestu jeden do dwudziestu trzech listew dla stelaży pojedynczych, albo dwa razy tyle w przypadku modeli przeznaczonych dla dwóch osób. To pozwala na zagwarantowanie nie tylko odpowiedniej sprężystości, ale też wystarczającego podparcia materaca. Dzięki temu nie będzie on odkształcał się ani przecierał.
- Z ilości listew sprężynujących w stelażu wynika z kolei odległość między nimi. Ta zalecana, zapewniająca optymalne wentylowanie materaca wynosi od dwóch do trzech centymetrów. Jeśli te odległości są większe, ale lamele wciąż posiadają właściwości sprężynujące, wówczas odpowiednią kategorią będą materace bonellowe (link do tej kategorii).
- Elastyczność listew sprężynujących może zostać zwielokrotniona poprzez sposób ich przymocowania do drewnianej ramy stelaża. Dla przykładu: mocowania gumowe osadzone nie bezpośrednio na ramie, ale na wystającym z niej kołku pozwalają nie tylko na ugięcie listwy ku dołowi, ale też na niezależne odchylanie się każdej z nich na boki. Takie rozwiązanie zdecydowanie poprawia zdolność materaca do dopasowania się do kształtu ciała.
- W niektórych modelach wytrzymałość podłoża materaca wzmacnia taśma łącząca ze sobą kolejne listwy sprężynujące. Dzięki temu zbyt duży nacisk oddziaływujący na jedną z lameli może zostać rozłożony na sąsiednie. Ma to szczególne zastosowanie w przypadku osób o dużej wadze ciała.
- Również dla tej kategorii klientów dużą rolę odgrywa materiał, z którego wykonane są listwy elastyczne. Zwykle jest to drewno bukowe lub brzozowe. Buczyna, jako drewno mocniejsze i wytrzymalsze będzie dedykowane osobom otyłym, zaś lekka, delikatniejsza brzoza – dla klientów lżejszych.
- Nie bez znaczenia jest także sposób ustawienia listew stanowiących ramę stelaża – szeroką lub też wąską częścią ku dołowi. Każda z tych metod ma swoje wady i zalety. To pierwsze ustawienie zmniejsza wysokość stelaża, co jest wygodną opcją dla łóżek do sypialni (link do tej kategorii),o niskiej ramie bocznej. Chodzi o to, aby we wnęce między ramami łóżka wystarczyło miejsca na wciśnięcie tam materaca. Drugie z wymienionych ustawień powoduje, że konstrukcja całego stelaża staje się mocniejsza i z tego powodu również dedykowane jest dla osób o wysokiej wadze ciała.
- Bardzo przydatną dla poprawienia komfortu w niektórych modelach jest możliwość regulacji twardości listew sprężynujących w środkowej części stelaża. Powoduje to utworzenie trzech stref twardości w podstawie, na której umieszczony zostaje materac. W dodatku środkowa strefa może być w różny sposób dostosowywana do indywidualnej wagi klienta. Dotyczy to już kategorii regulowanych stelaży do łóżka (link do tej kategorii). To w oczywisty sposób zwiększa komfort i właściwości ortopedyczne materaca.
- Wśród stelaży regulowanych do łóżka możemy się też spotkać z takimi, które posiadają regulację wysokości części znajdującej się pod głową, albo pod nogami, bądź też obie naraz. Warto tu nadmienić, że może być to wykonane ręcznie lub sterowane elektrycznie. Dzięki temu możemy mówić nie tylko o uzupełnieniu przez stelaż komfortu materaca, ale wręcz o dostarczeniu znacznej dozy luksusu!
JAKI STELAŻ WYBRAĆ?
Decydując się na stelaż powinniśmy sobie odpowiedzieć w zasadzie na dwa proste pytania:
- Po pierwsze: czy to powinien być stelaż dla osób puszystych, czy może o lżejszej kondycji ciała.
- A po drugie – czy z pomocą tego stelaża chcemy znacząco poprawić komfort i właściwości ortopedyczne materaca, czy wystarczy nam proste rozwiązanie zabezpieczające przed uszkodzeniami i wydłużające jego żywotność.
Kiedy już sobie na te pytania odpowiedzieliśmy, możemy przystąpić do wyboru konkretnego modelu.
- Prostym i tanim rozwiązaniem dla osób, które nie borykają się ze znaczną nadwagą będzie Stelaż Easypack (link).
- Osoby o większej wadze ciała, jak również takie, które od swojego materaca chcą uzyskać jak najwięcej właściwości ortopedycznych – powinny zainwestować raczej w Stelaż Prosty (link).
- Ci, którzy ponadto lubią wykorzystywać łóżko do innych celów niż tylko zdrowe i wygodne spanie – np. lubią czytać książki w łóżku, a po spacerze wypoczywać z nogami lekko uniesionymi – mogą zdecydować się na Stelaż Regulowany (link) (ręcznie).
- Wreszcie dla miłośników zdrowia i luksusu – zdecydowanie Stelaż Elektryczny (link), sterowany za pomocą pilota. Tu warto dopowiedzieć, że najlepszym dopełnieniem tego stelaża będą materace lateksowe jak Comfort (link), Vitea (link), albo Ergolatex (link).
Warto zapamiętać sobie, że stelaża nie powinno się traktować jako dodatku do materaca, ale jako element niezbędny dla jego długotrwałego i prawidłowego funkcjonowania. I choć wiąże się to z dodatkowym kosztem w momencie zakupu, to w dłuższej perspektywie czasu przynosi nam to wymierny zysk – zarówno w postaci finansowej, jak też zdrowotnej.