fbpx

Salon w kolorach jesieni

Jesień to pora roku, która zachwyca nas swoim pięknem i nasyconymi barwami. Każdego dnia zmienia swoje oblicze, prezentując szeroką gamę kolorystyczną. Gruba warstwa liści otula ziemię niczym ciepła kołdra, szykując w ten sposób naturę na nadchodzącą zimę. To czas, w którym wszystko zwalnia tempa, uspakaja się. Zdecydowanie to pora roku nastraja nas domowo – dzień staje się coraz krótszy, temperatury zbliżają się ku zeru. Naturalnie nasz organizm również się wycisza, a wewnętrzny instynkt podpowiada nam, aby przygotować siebie i swój dom na „przezimowanie”.

Urządzanie wnętrza inspirowanego porą roku może korzystnie wpłynąć na rytm biologiczny naszego organizmu, który zmienia się zgodnie z porami roku. Taka wyraźna przemiana widoczna jest w szczególności jesienią – zarówno w otoczeniu, jak i wśród wszystkich organizmów żywych. Mniejsza ilość słońca sprawia, że czujemy się coraz bardziej senni, podatni na stres. Można sobie z tym bardzo dobrze poradzić. Pomoże nam w tym sama Matka Natura, obdarowująca nas feerią intensywnych barw. Otaczając się nimi, dodajemy swojemu organizmowi energii i pozytywnego nastawienia.

Czerpiąc inspiracje z otoczenia, wprowadźmy do swojego wnętrza kolory jesieni. Miedziane, złote czy rude odcienie kojarzące się z wielobarwnością liści, nasycona czerwień niczym jarzębina, brąz kasztanów czy pomarańcz dyni.  Wystarczy się rozejrzeć – inspiracje są wokół nas. Te odcienie nie tylko są bardzo wyraziste, ale wprowadzają ciepło do wnętrza. W połączeniu z grubą, miłą w dotyku tkaniną sprawiają, że wnętrze staje się przytulnym azylem. Idąc z trendami ostatnich lat, warto jest postawić na meble tapicerowane w wyrazistych obiciach – elegancki narożnik w mieniącej się złotem tkaninie, a może bardziej nowoczesny, podkreślony energetyczną pomarańczą? Warto zwrócić uwagę również na praktyczne rozwiązania. Jesień jest czasem, gdy duża część z nas lubi zaszyć się w salonie z gorącą herbatą, książką czy oglądając ulubione seriale. Aby stworzyć komfortowy kącik, warto postawić na mebel z szeroką otomaną, na której można się położyć nawet we dwoje.

Ważne są również dekoracje. Natura obdarza nas o tej porze roku wieloma pięknymi akcentami, więc większość ozdób możemy wykonać sami – wystarczy rozejrzeć się dookoła. Ozdobne dynie lub takie, które zostały przerobione np. na piękne kwietniki dla wrzosów będą prezentować się znakomicie. A może ozdobne słoje wypełnione jarzębiną, kasztanami czy żołędziami? Możliwości jest wiele. Do wykonania takich ozdób potrzebujemy tylko trochę wyobraźni – większość materiałów jest już wokół nas. Ich zbieranie to czysta przyjemność przy okazji spacerów samemu lub z najbliższymi. To również fantastyczny sposób spędzania czasu z dziećmi.

Wsłuchajmy się w swój zegar biologiczny i zwolnijmy tempo życia. Wykorzystajmy jesienny czas na wyciszenie się i spędzenie większej ilości czasu w domu. Każdy potrzebuje przecież chwili relaksu na wygodnej kanapie – samemu lub w gronie najbliższych osób.