fbpx

Jak ustawić łóżko w sypialni?

Łóżko to najważniejszy element sypialni i stanowi centralny punkt pomieszczenia. Zastanawiasz się, jak ustawić łóżko w sypialni, żeby zapewnić sobie doskonały sen? Jesteś w dobrym miejscu. Dowiedz się, jak ustawić łóżko w małej sypialni, na co zwrócić uwagę w pokoju dziecięcym, oraz jaki wpływ mają zasady filozofii Feng Shui. Zapraszamy do lektury.

Jak ustawić łóżko w sypialni z uwzględnieniem kierunków świata?

Sypialnia jest miejscem snu i odpoczynku po długim dniu. Powinna być oazą spokoju, która sprzyja relaksowi. Jak więc powinno stać łóżko w sypialni, aby pokój był przytulny i funkcjonalny jednocześnie? Warto wziąć pod uwagę zasady Feng Shui, które odnoszą się do sposobu ustawienia mebli w domu. Ta wschodnia praktyka ma na celu zgodność pomieszczenia ze środowiskiem naturalnym. Zasady Feng Shui są bardzo często wykorzystywane do projektowania i aranżacji wnętrz.

Łóżko powinno być więc usytuowane względem ściany oraz kierunków świata. Według filozofii Feng Shui sypialnia powinna znajdować się w południowo-zachodniej części mieszkania. Ta część jest nazywana sektorem związków, co oznacza, że pomieszczenie usytuowane w tym miejscu będzie sprzyjać wzmocnieniu więzi partnerskich. Gdzie ustawić łóżko w sypialni organizowanej zgodnie ze wschodnią filozofią? Głowa musi być skierowana na północ, natomiast nogi na południe. Dzięki temu organizm ma się lepiej regenerować podczas snu, ładując naturalne moce witalne.

Jak najlepiej ustawić łóżko w sypialni – podstawy

Dobrze dobrane i usytuowane łóżko będzie prezentować się stylowo, a także zapewni komfortowy odpoczynek. Zasady Feng Shui mówią nie tylko o umiejscowieniu łóżka w sypialni, ale również o roli zasłon, dodatków oraz oświetlenia. Niezwykle ważne są również kolory i rodzaje tkanin – według Feng Shui sypialnia powinna wiązać się z żywiołem drewna. Oznacza to, że dobrze sprawdzą się kolory ziemi: zielenie, łagodne żółcienie, beże i delikatne pomarańcze. A jak powinno być ustawione łóżko w sypialni o niestandardowych wymiarach i jakie znaczenie ma światło? Czytaj dalej!

Ustawienie łóżka w sypialni a oświetlenie

Oto kilka zasad, jak powinno być ustawione łóżko względem okna, oświetlenia i roli dodatków:

  • zrezygnuj z górnego oświetlenia,
  • skup się na dodatkowych źródłach światła, które stworzą nastrojowy klimat,
  • postaw na prostotę – ogranicz zbędne dodatki do minimum,
  • nie przesadzaj z lustrami,
  • zainwestuj w żaluzje, kotarę lub rolety,
  • unikaj nostalgicznych kolorów na ścianach, takich jak brąz czy szarości,
  • nie zasypiaj przy włączonej elektronice – komputerach, telewizorze czy smartfonie,
  • łóżko nie powinno być ustawione pod oknem, dlatego należy ustawić je wzdłuż ściany bez okien i drzwi.

Jak ustawić łóżko w małym, wąskim pokoju

Ważną sprawą jest też dostęp do trzech stron łóżka. W małych wnętrzach może być to problem, który można jednak rozwiązać. Dobrze będzie, jeśli zrezygnujesz z mebli, które blokują dostęp do jednej ze stron. Unikaj ciężkich mebli, takich jak komody czy regały na przedłużeniu linii łóżka i postaraj się wygospodarować jak najwięcej wolnej przestrzeni przed łóżkiem. Jak więc ustawić łóżko w małej lub wąskiej sypialni? W miarę możliwości ustaw je pośrodku ściany naprzeciw wejścia do sypialni. Pamiętaj o miejscu na szafki nocne, szczególnie jeśli planujesz ustawić łóżko dwuosobowe.

Ze względu na ograniczoną przestrzeń, w małej sypialni sprawdzą się łóżka tapicerowane z bokami w wersji slim, a także łóżka semikontynentalne i kontynentalne pozbawione boków. Warto też pomyśleć o pojemniku na pościel, który pomoże zaoszczędzić miejsce i nie spowoduje poczucia przytłoczenia w niewielkim wnętrzu.

Ustawienie łóżka wg Feng Shui w różnego rodzaju pokojach

Jak ustawić łóżko w sypialni na poddaszu?

Skośne ściany na poddaszu nie sprzyjają prawidłowego ustawieniu łóżka i znacznie ograniczają powierzchnię wnętrza. Możliwe jest jednak ustawienie łóżka zgodnie z filozofią Feng Shui nawet w pozornie trudnym miejscu. Najlepszym rozwiązaniem będzie usytuowanie łóżka bokiem do okna dachowego, wzdłuż ściany o normalnej wysokości. Jeśli musisz umieścić łóżko pod skosem, to warto zwrócić uwagę na modele z możliwością wyboru wielkości zagłówków. Pamiętaj również, aby przestrzeń nad wezgłowiem była pusta. Pod skosem możesz natomiast ustawić szafki, regały i półki.

Gdzie ustawić łóżko w pokoju dziecka?

To, jak najlepiej ustawić łóżko w sypialni dziecięcej zależy nie tylko od wieku, ale również potrzeb pociechy. Aranżując przestrzeń, weź pod uwagę komfort Twojego dziecka, a także jego bezpieczeństwo. Przede wszystkim nie ustawiaj łóżka pod oknem – chłodne powietrze może doprowadzić do przeziębienia, a zbyt łatwy dostęp do parapetu może mieć opłakane skutki. Łóżko dziecięce należy więc umieścić przy ścianie, najlepiej w rogu pokoju. Sprzyja to poczuciu bezpieczeństwa i stwarza przytulny kącik.

Jakie znaczenie ma wybór modelu łóżka?

Wybierając idealne łóżka do sypialni, warto kierować się metrażem, poczuciem estetyki oraz indywidualnymi potrzebami. Możesz postawić na łóżka tapicerowane, które wyróżniają się ponadczasowym, eleganckim wyglądem. Wyposażone są w komfortowy zagłówek sprawdzający się jako wygodna podpora pod głowę podczas czytania przed snem. Pikowane obicie będzie natomiast prezentować się efektownie, bez wrażenia przytłoczenia.

Możesz wybrać też nowoczesne i niezwykle wygodne łóżka kontynentalne, charakteryzują się sporą wysokością, która ułatwia wchodzenia i wychodzenie z łóżka. Warto też zwrócić uwagę na wysokiej jakości materace do spania, które powinny być dostosowane do pozycji śpiącego, wagi oraz wieku. Dobrze przemyślane miejsce do spania to klucz do regenerującego snu każdej nocy.

Ważną kwestią jest również zagłówek. Wielkość i rodzaj ma duże znaczenie nie tylko w odniesieniu do metrażu pomieszczenia, ale również do zasad Feng Shui. Warto postawić na delikatne, zaokrąglone kształty, które dają efekt łagodności, przytulności i nadają wnętrzu miękkości. Możesz wybrać opcję zaokrąglenia górnej lub bocznej krawędzi płozy frontowej, lub postawić na w pełni zaokrąglony zagłówek.

Podsumowanie

Większość ludzi spędza w sypialni 1/3 życia. Ważne jest, aby przestrzeń ta była harmonijna i urządzona w przemyślany sposób. Dzięki temu osiągniesz zdrowy, wartościowy i regenerujący sen każdej nocy. To przełoży się nie tylko na Twoje samopoczucie i jakość wypoczynku, ale również codzienne życie.

Zastanawiasz się, jakie łóżko tapicerowane wybrać? A może interesują Cię sprytne rozwiązania do sypialni? Nasz sklep z meblami do sypialni i salonu to nie tylko atrakcyjna oferta dla kupujących, ale również baza ciekawych i przydatnych informacji. Wyróżniamy się na rynku m.in. wielością rozwiązań dla łóżek, dzięki czemu możesz spersonalizować zamówienie zgodnie ze swoimi potrzebami. To bezkonkurencyjna oferta, którą warto się zainteresować – zapraszamy!