Historia materaca
Jak wymyślono materace?
Przytulna sypialnie a w niej piękne łóżko i oczywiście… wygodny materac. Takie miejsce zapewnia nam regenerację po ciężkim dniu i komfortowy odpoczynek. Dla nas jest to już codzienność, coś zupełnie normalnego. Jednak czy zastanawialiśmy się kiedyś, jak powstał taki materac?
Człowiek, czy to w dzisiejszych czasach czy w prehistorii musiał spać aby zregenerować swoje ciało. Sen jest podstawową potrzebą do funkcjonowania organizmu, dlatego też człowiek zawsze starał się to miejsce przygotować możliwie najwygodniej. Jak wyglądał pierwszy materac? Kilka lat temu w jaskini Sibudu znajdującej się w RPA odkryto najstarszy „materac”. Jego wiek szacuje się nawet na 77 tys. lat p.n.e. Stworzony był z traw oraz liści, jednak nie przypadkowych – dobierano je ze względu na ich właściwości insektobójcze. Co ciekawe, mogły to być początki zastosowania roślin leczniczych. Wraz z upływem czasu udoskonalano miejsce snu. Około 10 tys. lat p.n.e. konstrukcje tych „materacy” wzbogacono o sierść i skórę zwierząt, którą zaczęto układać na podwyższeniu. Miało to na celu ochronę przed zwierzętami oraz wodą. Następną fazą ewolucji materaca były „łóżka wodne”, powstałe ok 3600 lat p.n.e. Wykonywano je z koziej skóry, którą napełniono wodą.
Pierwszy materac do spania przypominający ten dzisiejszy powstał w Starożytnym Rzymie. Posiadał on bowiem pokrowiec oraz specjalne wypełnienie. Do jego wnętrza wkładano wełnę, słomę bądź siano. Najbogatsi mogli sobie pozwolić na wówczas najlepsze materace wykonane z pióra. Coraz większą uwagę zaczęto zwracać na komfort. Powstawały coraz to przyjemniejsze w dotyku pokrowce, wykonywane z wysokiej jakości tkanin. Ich wkład również udoskonalano. Słomę zastąpioną łuskami grochu, natomiast posłania najbogatszych wypełniał gęsi puch.
Pierwszy materac sprężynowy powstał w 1865 roku. Inspirację dla niego były siedziska w dorożkach. Stosowano w nich sprężyny bonellowe, które miały za zadanie amortyzację pasażerów podczas podróży.Wykorzystanie ich w materacach było z pewnością przełomowym momentem. Stały się bowiem wytrzymałe, nie odkształcały się tak jak w przypadku wcześniej stosowanych wypełnień. Ale co jest najważniejsze, zwrócono uwagę równomierne rozłożenie ciężaru ciała oraz podparcie kręgosłupa podczas snu. Odkąd powstały materace bonellowe, skupiono się na ich udoskonalaniu sprężyn. I tak, już po 34 latach James Marshall wynalazł sprężyny kieszeniowe. Dokonał tego dzięki odseparowaniu sprężyn i umieszczeniu ich w osobnych kieszeniach, przez co każda nich działa niezależnie . Dzięki temu wynalazku stworzono pierwszy materac kieszeniowy, który idealnie dopasowuje się do kształtu ciała. Do dziś wykorzystuje się ta technologię a materace kieszeniowe goszczą w większości naszych sypialni.
Gdy sprężyny kieszeniowe podbiły serca wielbicieli komfortu, szturmem zaczęły pojawiać się kolejne rozwiązania. I tak, w 1926r. dzięki wulkanizacji kauczuku stworzono piankę lateksową. Początkowo materace lateksowe były przeznaczone tylko dla rodziny królewskiej. Wysoki komfort i walory zdrowotne przyczyniły się jednak do popularyzacji tego komponentu w materacach.
W latach 70 XX wieku miało miejsce kolejne przełomowe odkrycie. W laboratorium NASA powstała pianka termoelastyczna. Pierwotnie była ona przeznaczona dla astronautów jako poduszka powietrzna. Jednak jej właściwości dopasowujące się i zapamiętujące kształt ciała przeniesiono jako komponent materacy do spania. W 1992 r powstał pierwszy produkt z wykorzystaniem tej kosmicznej technologii czyli materac z pianki memory inaczej zwany materacem z pianki visco lub pianki termoelastycznej.
Dziś gama materacy do spania jest bardzo szeroka. Ilość komponentów do ich produkcji umożliwia stworzenie najlepszego materaca. Kombinacje pianek lub połączenie ich ze sprężynami pozwala stworzyć produkty odpowiadający indywidualnym potrzebom klienta. Dobrze dobrany materac może posiadać właściwości ortopedyczne dla osób borykających się z problemami kręgosłupa, właściwości antyalergiczne, antygrzybiczne a nawet chłodzące.
Nasza firma produkuje wygodne materace w rozmiarach 80×200, 90×200, 100×200, 120×200, 140×200, 160×200, 180×200 i 200×200. Całą gamę materacy naszej produkcji możesz zobaczyć tutaj.