fbpx

Jak ustawić narożnik w salonie? Poradnik

Kanapa w pokoju dziennym to centrum strefy wypoczynkowej w domu. Narożnik w salonie jest popularnym rozwiązaniem, które cieszy się sporym zainteresowaniem wśród osób o różnym guście czy budżecie. Niestety, jego ustawienie może być problematyczną kwestią. Podpowiadamy, jak najlepiej dopasować narożnik do swojego wnętrza, na co zwrócić uwagę oraz dlaczego ten rodzaj kanapy jest świetnym rozwiązaniem. Zapraszamy do lektury!

Dlaczego warto zdecydować się na narożnik w salonie?

Narożnik do pokoju dziennego to dobre rozwiązanie z wielu powodów. Tego typu mebel jest funkcjonalny, praktyczny, elegancki, wygodny oraz wielofunkcyjny. Dużym plusem narożnika jest różnorodność opcji – możesz zdecydować się na model w kształcie L lub U, a także wybrać wariant z dodatkowymi funkcjami, takimi jak możliwość rozkładania, pojemnik na pościel czy podnoszone podłokietniki. Nowoczesne narożniki do salonu pozwalają na efektowne zaaranżowanie przestrzeni, nawet niewielkiej. Z pomocą narożnika możesz uniknąć niewykorzystanego kąta w pokoju, tworząc potencjalne miejsce do siedzenia.

Co ma wpływ na ustawienie narożnika?

To, gdzie ustawisz narożnik wiąże się z wielkością pokoju, gabarytem samego mebla, a także jego kształtu i stylu. Wiele zależy też od charakteru wnętrza – jeden narożnik doskonale sprawdzi się w jasnym, dobrze nasłonecznionym pokoju, inny idealnie dopełni rustykalny salon z kominkiem.

 

Funkcja

Narożniki są meblami wielozadaniowymi, co oznacza, że można dopasować je do pomieszczeń o różnym przeznaczeniu. Kanapa w kształcie litery L lub U może być nie tylko estetycznym dopełnieniem salonu, ale również pełnić funkcję łóżka dla domowników lub gości. Dzięki temu rozwiązaniu zyskujesz dodatkową przestrzeń do spania. To także świetna opcja w małych mieszkaniach, w których salon łączy się z sypialnią. Jeśli planujesz korzystać z narożnika nie tylko w ciągu dnia, ale również w nocy, to należy ustawić mebel z daleka od innych elementów wyposażenia. Rozłożenie narożnika nie będzie wtedy wymagało każdorazowego przesuwania mebli.

 

Kształt

Kształt mebla i pomieszczenia ma również istotny wpływ na ustawienie narożnika. W ciasnym i wąskim pomieszczeniu warto postawić na drobniejszy, lekki narożnik w kształcie L. Natomiast na przestronnym metrażu doskonale sprawdzi się narożnik typu U, który warto ustawić na środku pokoju.

 

Metraż

Dysponujesz niewielkim salonem, który nie pozostawia zbyt wiele miejsca do popisu? Nie oznacza to, że nie możesz zagospodarować miejsca na narożnik. Co więcej, ten typ kanapy doskonale sprawdza się właśnie na małej przestrzeni, maksymalnie wykorzystując dostępne możliwości wnętrza. Narożnik powiększa też optycznie salon. Ważne jest umiejętne wykorzystanie metrażu oraz ustawienie, które będzie współgrać z całą aranżacją.

Mogłoby się wydawać, że duży salon to idealna przestrzeń do ustawienia narożnika. Niestety, spory metraż może wiązać się z pewnymi problemami aranżacyjnymi. Wiele osób podczas urządzania wnętrza „spycha” meble do ścian – zarówno regały, komody, szafy, jak i różnego rodzaju stoliki, fotele czy sofy. To sprawia, że pośrodku dużego salonu pozostaje ogromna, niezagospodarowana przestrzeń. Na szczęście mamy rozwiązanie na ten problem – czytaj dalej!

Jak można ustawić narożnik?

Narożnik na środku salonu, a może w rogu? Przekonaj się, jakie ustawienie będzie najlepsze dla Twojego wnętrza.

Narożnik na środku salonu

To dobre rozwiązanie szczególnie w dużych, przestronnych wnętrzach. Narożnik na środku pokoju warto ustawić na środku pokoju jeśli jest to model na niskich nóżkach. Taki mebel stanie się centralnym punktem strefy wypoczynkowej, warto więc zadbać o jego wygląd. Dla takiego ustawienia polecane są eleganckie, pikowane modele. Narożnik na środku salonu pozwala też wydzielić strefy w wielofunkcyjnym pomieszczeniu np. salon z kuchnią czy salon z jadalnią.

Narożnik pod oknem

Takie ustawienie dobrze sprawdza się we wspomnianych wcześniej niewielkich, ciasnych wnętrzach. Warto jednak pamiętać, że tapicerowane narożniki mogą wyblaknąć, jeśli są narażone na mocne słońce. Takie ustawienie sprawdzi się więc w sytuacji, kiedy okno jest ustawione z mało nasłonecznionej strony lub jeśli w ciągu dnia zasłonięte jest roletami.

Narożnik w rogu pokoju

To jedno z najbardziej naturalnych ustawień, które jako pierwsze przychodzi do głowy podczas decydowania o lokalizacji narożnika. Róg pokoju to idealne miejsce na ustawienie narożnika. Tak stworzona strefa wypoczynkowa nada wnętrzu przytulności, a w dodatku świetnie sprawdzi się nawet na niewielkim metrażu. Jeśli ustawisz narożnik w najgłębszym rogu pokoju, wnętrze zyska na przestrzeni.

Podsumowanie

Jak widać, wybór narożnika do salonu jest ważną decyzją aranżacyjną. Tego rodzaju mebel daje jednak mnóstwo opcji ustawienia, dzięki czemu można z łatwością stworzyć wyjątkową i funkcjonalną strefę wypoczynkową w każdym wnętrzu. Jeśli szukasz idealnego narożnika dla siebie, to zachęcamy do zapoznania się z ofertą Comforteo. Meble tapicerowane producent oferuje w wielu kolorach, rozmiarach oraz cenach. Warto z tego skorzystać!